HaberlerOrtadoğuYemen

Amerika Yemen’de İşlenen Cinayetlere Ortaktır

Almanca yayın yapan World Socialist Web sitesi, Yemen’de aralık ayında 700 sivilin öldürüldüğünü ve yaralandığını yazdı.

Sitede, Bill Van Auken’in kalemiyle ele alınan bu yazıda şu ifadeler yer aldı: ‘Amerika, Suudi Arabistan ve bölgedeki diğer müttefikleri tarafından desteklenen askerler, Yemen’in fakir bölgelerine düzenledikleri bombardımanı arttırdı ve sadece birkaç gün önce bile çok sayıda sivil öldürüldü ve yine sadece salı günü Suudi savaş uçaklarının Taiz’e düzenlediği saldırıda 47 kişi hayatını kaybetti.

Bunlar, Amerika ve batı medyasının çok nadir değindiği konulardır. Ama El-Mesire kanalında bu bombardımanın sonuçları görülebilir. Facianın derinliği öyle bir boyuta ulaşmıştır ki, insanların paramparça olmuş bedenlerinin parçaları çok uzaklara fırlamıştır. Bu kişiler arasında en az 8 çocuk göze çarpmaktadır ve 32 kişi de yaralanmıştır. Aynı gün, savaş uçakları El-Hadide’ye de saldırmış ve 14 kişilik bir aileyi katletmiştir.

Yemen medyası, Suudiler ve müttefiklerinin Çarşamba günü 45 defa Yemen’in birçok şehrini hedef aldığını ve bu saldırlar sonucunda 6 sivilin öldürdüğünü açıkladı. Bu kişiler arasında 5 kişilik bir aile göze çarpmaktadır ve bu ailenin evi, El-Hadide liman şehrinde hedef alınmıştır.

El-Mesire kanalı, öldürülenlerin sayısını 600 kişi olarak açıklarken, bin günden fazla bir süredir devam eden bu savaştaki kanlı eylemlerin yeni bir dalgası, Amerika ve İngiltere’nin koşulsuz desteği ile aynı şekilde devam etmekte ve bu, Arabistan’ın askeri eylem çıkmazındaki yenilgisini göstermektedir. Bu bombardımanın bir kısmı, Arabistan’ın, Yemen’in eski diktatörü Ali Abdullah Salih’i destekleme çabalarındaki yenilgisine bir tepki olarak gerçekleşmiştir ve bu eylem netice olarak, Salih’in ve taraftarlarının öldürülmesiyle sonuçlanmıştır.

Bütün bu olanlar, Riyad’ın dışarıdan da bir füzeyle hedef alındığı bir durumda gerçekleşmiştir ve tabi bu eylemde kimse öldürülmemiştir. Washington uzun bir süredir Suudi hükümetini Arap dünyasında bir sütun olarak kullanmaktadır ve bu ülkeyi tepeden tırnağa techizatlandırmıştır. Amerika’nın silah üreticileri de bu yolla birçok gelir sağlamışlardır. Trump’ın Riyad’a gerçekleştirdiği son ziyarette yaptığı 100 milyar dolar değerindeki silah anlaşması da bu konunun kanıtıdır. Washington Yemenlilere saldırmak için sadece uçak, füze ve bomba göndermekle kalmıyor, aynı zamanda bu savaşa katılıyor ve bu, dünyadaki en büyük insani felaket ve savaş suçuyla iş birliği yapmak demektir.’

Başa dön tuşu
Bugün 18 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.