İslami Davet

Amerikalı Analist: Arabistan Kendi Halkını Öldürüyor

17 Temmuz 2017 13:36

Altrant Dergisi Batı Asya bölümü muhabiri Ben Norton, Suud hanedanının tekfirci teröristlere verdiği desteğe işaret ederek şunları söyledi: Arabistan el-Avamiye halkını öldürmekten vazgeçmelidir.

Suud hanedanını ciddi eleştirenlerden biri olan Norton, twitter sayfasında yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: Suud rejimi Katif vilayetinin el-Avamiye bölgesini kuşatmış ve yaptığı saldırılarla bölgedeki yüzlerce tarihi binayı yerle bir etmiştir.

Norton; bölgenin büyük çoğunluğunun Şii olduğunu belirterek, Suud hanedanı yöneticilerini kendi halkına yaptıkları kötü muameleler nedeniyle kınadı.

Amerikalı bu analist ayrıca şu vurguda bulundu: Terörizmin asıl destekçisi Arabistan’dır ve Amerika’nın maşası olarak el-Kaide ve IŞİD’e destek vermektedir.

Amerikalı bu analist daha önce paylaştığı bir twitte de Suudi savaş uçaklarının Amerika’nın desteği ile Yemen’e yaptığı saldırılar nedeniyle Suud rejimini kınamıştı. Suudi Arabistan bir ay önce ülkenin doğusundaki el-Katif’te bulunan Avamiye’deki halka yönelik kuşatma ve saldırı başlattı.

Suudi yetkililer terörizmi; anayasa, ifade özgürlüğü ve gösteri konularında bazı yasaları ve kısıtlamaları uygulamak için kullanmaktadır.

Arabistan yaptığı uygulamalar, idamlar ve uzun süreli hapis cezalarıyla ilgili; İnsan Hakları, Uluslararası Af Örgütü gibi uluslararası kuruluşların kınamalarına karşı her zaman güvenlik çıkmazlarını bahane göstermektedir.

Amerikalı Analist: Arabistan Kendi Halkını Öldürüyor Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık