AvrupaHaberler

Amerikalı bazı siyasetçiler Trump’tan nükleer anlaşmanın korunmasını istediler

ABD’de emekli subaylar, Kongre üyeleri ve diplomatların da olduğu 52 ulusal güvenlik uzmanı, ABD başkanı Donald Trump’a İran’la nükleer anlaşmayı tehlikeye atmaması için mektup yazdı.

Mektuba imza atanlar arasında ABD ordusunun emekli mensupları, Kongre üyeleri ve eski büyükelçiler var.

İran’ın sözde Nükleer Silaha Erişimini Engelleme Ulusal Koalisyonu’nun kaleme aldığı mektuba imza atanlar arasında, Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nun Cumhuriyetçi eski başkanı Richard Lugar, Cumhuriyetçi George Bush yönetiminde Maliye Bakanlığı yapmış olan Paul O’Neill, eski CIA Başkanı Michael Hayden ve eski Özel Kuvvetler Komutanı Amiral Eric Olson bulunuyor.

İmzacılar, İran’daki son gelişmelere bağlı olarak, şimdi ve bundan sonraki günlerde ABD’nin ulusal güvenliği için “kritik önemde” olan nükleer anlaşmaya zarar verecek adımlar atılmaması konusunda Washington’u uyardı.

Bilindiği gibi Amerikan başkanı Trump, seçim sırasında başkan olması halinde İran ve 5+1 grubu arasında imzalanan nükleer anlaşmayı tanımayacağını ve yırtacağını bildirmişti. Bu arada nükleer anlaşmayla ilgili iddialarını gerçekleştiremeyen Amerikan başkanı, İran’ın nükleer anlaşmadan kazanımlarını engellemek için çeşitli bahaneler ileri sürerek İran aleyhindeki yaptırımları kanunsuz bir şekilde sürdürüyor ve yeni yaptırım kararları alıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.