Amerika

Amerikalı senatör Biden’ı nükleer anlaşmaya dönme konusunda uyardı

ABD senatosu silahlı kuvvetler komisyonunun cumhuriyetçi üyesi James İnhaf, Biden yönetimini Bercam adı ile anılan KOEP nükleer anlaşmasına geri dönme konusunda uyardı.

Konu hakkında bir açıklama yapan cumhuriyetçi senatör İnhaf, Biden yönetiminin temsilcilerinin gelecek Salı günü Bercam ortak komisyonunun oturumuna katılma kararına gösterdiği tepkide, Washington’un bu anlaşmaya geri dönmesine karşı olduğunu belirtti.

Amerikalı senatör açıklamasında, ABD kongresi 2015 yılında Bercam nükleer anlaşmasını reddettiğini, yenilgi ile sonuçlanan bu anlaşmaya geri dönüldüğü takdirde kongre üyeleri bir kez daha anlaşmayı reddetmeye çalışacaklarını kaydetti.

Oysa bundan önce Amerika yönetiminin İran işleri özel temsilcisi Robert Mally Cumartesi günü PBS kanalına yaptığı açıklamada, Washington yönetimi Bercam nükleer anlaşmasına aykırı olan yaptırımları kaldırmaya hazır olduğunu belirtmişti.

Bilindiği üzere, Bercam nükleer anlaşmasının tarafları olan İran, Fransa, Almanya, Britanya, Rusya, Çin ve AB temsilcileri Amerikalı üst düzey yetkililerle Salı günü Avusturya’nın başkenti Viyana’da bu anlaşmayı ele almak üzere bir oturum düzenliyor.

Amerika’nın yeni Başkanı Joe Biden yönetimi eski Başkan Donald Trump’ın İran’a dayattığı azami baskı politikası başarısızlıkla sonuçlandığını itiraf ederek, Bercam nükleer anlaşmasına geri dönmek istediklerini açıkladı. Gerçi Biden yönetimi şimdiye kadar bu doğrultuda herhangi bir olumlu adım atmadı.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ağustos 2021 (10) içerik yüklenmiştir.