ArabistanHaberlerKuzey AmerikaOrtadoğu

Amerikalı senatörler bin Salman aleyhine kararname hazırladı

Amerikalı altı senatör Çarşamba günü ABD senatosuna sunmak üzere bir kararname taslağını hazırladı. Kararname taslağında Suud rejiminin veliaht prensi Muhammed bin Salman Arabistanlı muhalif gazeteci yazar Cemal Kaşıkçı cinayeti ve Yemen’de insani faciadan sorumlu tutuluyor.

IRNA’nın haberine göre, cumhuriyetçi senatörler Lindsey Graham, Marco Rubio ve Todd Young ve demokrat senatörler Dianne Feinstein, Ed Markey ve Chris Coons’un elzem getirmeye kararname taslağı CIA Başkanı ile Cemal Kaşıkçı cinayeti hakkında düzenledikleri gizli oturumdan bir gün sonra gündeme geldi.

Amerikalı cumhuriyetçi senatör Lindsey Graham Çarşamba günü konu ile ilgili yaptığı açıklamada, bu kararname açık ve net bir şekilde Suud rejiminin veliaht prensi Muhammed bin Salman Arabistanlı muhalif gazeteci yazar Cemal Kaşıkçı cinayetinden sorumlu olduğunu belirttiğini kaydetti.

Öte yandan Amerika senatosu dış ilişkiler komisyonu Başkanı Bob Korker de S. Arabistan’a yaptırım uygulamayı öngören bir yasa tasarısının hazırlanması için oturum düzenleyeceklerini açıkladı.

Amerikalı senatörlerin hazırladığı kararname taslağı, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kaşıkçı cinayetinde Muhammed bin Salman’ın eli bulunduğunu ispat edebilecek hiç bir kanıt bulunmadığı yönündeki iddiası ile çeliştiği gözleniyor.

Washington Post gazetesi de geçen gün, Washington ve Riyad Kaşıkçı cinayetini Muhammed bin Salman’ın içinde hiç bir rolü olmadığı şeklinde yorumlamaya çalıştıklarını yazdı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.