HaberlerİranOrtadoğu

Amerikalı Yetkili: İran, İHA’larıyla Amerikan Savaş Gemilerini İzliyor

Amerikan yetkili, İran’ın İHA’larıyla artan biçimde Fars Körfezi ve Ortadoğu’daki diğer hayati su kanalları üzerinde uçuş yaptığını ve sürekli Hürmüz Boğazı’ndan veya bölgede operasyon halinde olan Amerikan savaş gemilerinin yakınında keşif uçuşları yaptığını ifade etti.

ABD Deniz Kuvvetleri 5. Filosu’nun İran’ın harbi botlarının Fars Körfezi’nde Amerikan savaş gemilerinin etrafında İran botlarının varlığının ağustos ayında durduğunu duyurmasının ardından bu açıklama geldi.

USNI News’a konuşan Amerikan yetkili, silah taşıyabilen İran’a ait QOM-1 tipi insansız hava araçlarının son aylarda her gün Fars Körfezi ve Hürmüz Boğazı üzerinde 2 kez görev yaptığını, bu uçuşların çoğunun operasyon için bölgede bulunan Amerikan savaş gemilerine yakınında gerçekleştiğini vurguladı.

Aynı site, Amerikan askerleri ve denizcilerin İHA’lara karşı hazır durumda olduğunu yazdı.

Bir uzman ise, İran’ın küçük botlar yarına İHA’ları kullanmaya evrilmiş olmasının anlamlı olduğunu vurguladı.

Amerikan Deniz Akademisi hocalarından Afşan Ustuvar bu bağlamda yaptığı açıklamada; İranlılar’ın botların faaliyetinin durmasını İHA’larla telafi ettiğini söyledi.

Aynı uzman, İran’ın sürat botlarıyla sözde tacizde bulunma yerine keşif, izleme ve istihbarat alanında faaliyet yapmayı tercih ettiğini söyledi, bir İHA’nın uçurulmasının bir askeri gücün çetrefilliğini ve Tahran’ın keşif, izleme ve istihbarat operasyonu konusunda artan gücü ve kabiliyetini gösterdiğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.