HaberlerİranOrtadoğu

Amerikalı yetkili: Trump’ın tutumu İran’ın konumunu güçlendirdi

Amerika’nın milli güenlik eski danışmanı Gary Sick, İran hükümetine uygulanan baskı ile gerçekte bu ülkeyi takviye ediyor ve İranlıları birlik yapıyoruz, dedi.

Amerika’nın Jimmy Carter’in başkanlık döneminde milli güvenlik danışmanı olan Gary Sick, Washington yönetiminin İran’da rejimi değiştirme çabaları hakkında uyarıda bulunarak, dış güçlerin bu tür baskıları İranlıları birlik yaptığını ve bu rejimi değiştirmek için sarf edilen her türlü çabanın meşruiyetini yok ettiğini belirtti.

Bundan otuz yıl önce yazdığı kitapta İmam Humeyni -ks- rihlet ettikten sonra İran İslam Cumhuriyeti nizamı hızla çökeceğini tahmin eden Carter’in danışmanı Sick bu hükümet çok esnek olduğunu ve dış baskılara karşı direndiğini, İran devletinin çökeceği yönündeki öngörü de yanlış olduğunu vurguladı.

Gary Sick açıklamasının devamında İran İslam Cumhuriyeti Irak gibi ABD ve başka ülkelerce desteklenen güçlü rakibi karşısında savaştığını ve bekasını sürdürmeyi başardığını, artık İran nizamı çökmek üzere olduğu söylenemeyeceğini kaydetti.

Başa dön tuşu
Kapalı