HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Amerikan dışişleri bakanlığı: Trump cuma günü nükleer anlaşma konusunda açıklamada bulunacak

ABD’nin, İran’la imzalanan nükleer anlaşmayı devam ettirip ettirmeyeceğine ilişkin kararı cuma günü vereceği açıklandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı müsteşarlarından Steve Goldstein, konuya ilişkin basına açıklama yaptı.

Bir soru üzerine Goldstein, 2015’te İran ile imzalanan nükleer anlaşmanın devam edip etmeyeceği konusunda, “Kararın cuma günü verileceğini bekliyoruz. Konuya ilişkin tartışma devam ediyor.” dedi.

Goldstein, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Savunma Bakanı Jim Mattis ile bu hafta içerisinde bir araya geleceğini söyledi.
ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, cuma günü AP haber ajansına verdiği mülakatta, “Anlaşmayı ya düzelteceğiz ya da iptal edeceğiz.” ifadesini kullanmıştı.

Trump, 13 ekim tarihinde Uluslararası atom enerjisi kurumunun İran’ın nükleer çalışmalarının barışçı olduğu ve nükleer anlaşmaya bağlı kaldığını içeren 8 rapora temas etmeksizin, İran’ın nükleer anlaşmaya bağlılığını onaylamaktan sakınmış ve daha sonra da İran’a yönelik yeni yaptırımların altına imza atarak aslında nükleer anlaşmayı çiğnemiştir.

Bu arada Amerika’da bazı çevreler Trump’tan, nükleer anlaşmaya bağlı kalmasını aksi halde Amerika’nın dünya genelinde inzivaya itileceğini bildirmekteler.

İran İslam cumhuriyeti ise Amerika’nın nükleer anlaşmaya bağlı kalmaması halinde nükleer anlaşmadan çekileceğini ve bunun da sorumlusunun Amerika olacağını bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Eylül 2021 (17) içerik yüklenmiştir.