EkonomiHaberlerKuzey Amerika

Amerikan ekonomisi her geçen gün daha da kötüye gidiyor

Amerikan ekonomisi her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Yerel yönetimlerde Stockton, Mammoth’dan sonra şimdi de San Bernardino iflasını istedi.

Amerikan ekonomisi bir türlü kendini düzeltemezken federal, eyalet hükümet bütçelerinin yanı sıra yerel yönetimler de aynı sorun nedeniyle sıkıntılı dönemler yaşıyor. Bütçe açığını bir türlü kapatamayan ve son iki ayda California eyaletinde iflasını isteyen üçüncü şehir San Bernardino oldu. Şehir yönetimi iflas isteminde bulunurken 46 milyon dolar bütçe açığı olduğunu duyurdu. Belediye Başkanı Patrick Morris, iflas korumadan talep ettiklerini ve gerekli evrakları mahkemeye sunarak belediyenin 1 milyar dolar tutarında olan mal varlıklarının olduğunu kaydetti.

California eyalet yönetimi de bütçe açığı nedeniyle finans sorunu yaşarken Stockton ile Mammoth Lakes şehirlerinden sonra San Bernardino’nun da iflas istemesi yaşanılan finans sorunun ciddi boyutlarda olduğunu bir kez daha gösterdi. California da geçtiğimiz haziran ayında Stockton temmuz da ise Mammoth Lakes iflas istemiyle mahkemeye başvurmuştu.

Los Angeles şehrine sadece 60 mil (96 km) uzaklıkta olan San Bernardino’nun nüfusu 2010’daki sayımlarda 210 bin olarak belirlenmişti. Şehir yönetimi son 4 yıl içinde çalışanlarının 5’te birinin iş akdine son verirken aynı zaman da kentteki işsizlik oranının yüzde 16 olduğu biliniyor. Bu rakam Amerikan ortalamasının iki katı oranında.

Geçtiğimiz iki ay içinde iflas açıklayan Stockton’da yaklaşık 300 bin Mammoth Lakes’de ise 8 bin insan yaşıyor. Stockton’da önce en son California’da Vallejo isimli kent 2008 de iflas istemiyle mahkemeye müracaat etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Nisan 2024 (19) içerik yüklenmiştir.