AsyaHaberler

Amerikan işgal güçleri Afganistan halkına ateş açtı, 4 şehid

Afganistan’daki Amerikan işgal güçleri, Kur’an-ı kerimi ateşe veren Amerikalı askerler aleyhine gösteri düzenleyen Afganlıların üzerine ateş açtı, 4 Afganlı katledildi.

El Cezire kanalının bildirdiğine göre; başkent Kabil’in kuzeyinde, Begram ve Logman eyaletlerinde, ABD askerlerinin Kur’an-ı kerimin ateşe verilmesine tepki gösteren halkın düzenlediği gösteriye müdahale eden ABD askerleri, halkın üzerine ateş açtı. Olayda en az 4 Afganlı hayatını yitirdi. Bir grup Afganlı da yaralandı.

ABD işgal güçlerinin saldırısından sonra, protesto gösterisi yapan binlerce Afganlı, Amerikan işgal güçlerinin ülkelerinden çıkmasını, Kur’an-ı kerimi ateşe verenlerin de yargılanmasını istedi.

Amerikan işgal güçlerinin, Kur’an-ı kerimi ateşe vermesi ardından, Afganistan’da Mehterlam, Begram ve Celalabad kentlerinde büyük protesto gösterileri düzenlendi.

Öfkeli Afgan halkının Faryab eyaletinde bir NATO üssüne saldırdıkları ve burada 12 askeri aracı ateşe verdikleri bildirildi.

Ayrıca, Amerikan askerlerinin Kabil’in doğusunda bugün açtıkları ateş sonucu bir Afgan askerinin de hayatını kaybettiği bildirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Mayıs 2024 (61) içerik yüklenmiştir.