AfrikaHaberlerKuzey Amerika

Amerikan müslümanlarından Şeyh İbrahim Zakzaki’ye destek

Amerikan müslümanlarından kalabalık bir grup, New York’da Nijerya’nın BM temsilcilik ofisi önünde toplanarak, Nijerya müslümanlarının lideri Şeyh İbrahim Zakzaki’nin serbest bırakılmasını istediler.

Presstv’nin verdiği habere göre göstericiler attıkları sloganlar ve taşıdıkları pankartlarla Nijerya’de müslümanlara karşı sürdürülen katliamı kınadılar.

“Amerikan Müslümanları Kongresi” üyelerinden Seyyid İliya bu toplulukta yaptığı konuşmada, Şeyh ez.Zakzaki’nin Afrika’nın en büyük dini liderlerinden biri olduğunu ve onun faaliyetlerinin Müslümanlarla sınırlı olmadığını, hatta İslam dışı toplumların da onun faaliyetlerinden yararlandıklarını söyledi.

Ali Nakavi isimli bir müslüman da, Şeyh Zakzaki ve öteki tüm tutuklularında kayıtsız şartsız olarak derhal serbest bırakılmasını istediklerini söyledi.

Nijerya’nın Zaria kentinde ordu birliklerinin müslümanlara saldırması sonucu bu ülke müslümanlarından yüzlercesi hayatını kaybetmiştir.

Bu olayda ayrıca Nijerya daki Müslümanların lideri Şeyh Zakzaki de tutuklanarak akıbetinden her hangi bir haber alınamamakta.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2023 (30) içerik yüklenmiştir.