FilistinHaberlerKuzey AmerikaOrtadoğu

Amerikan Özel İstihbarat Raporu: Gelecek Hamas’ındır

Amerika’daki bir özel istihbarat kurumu tarafından yapılan analizde, Filistin liderliğinde büyük bir değişim olduğu belirtilerek, Hamas hareketinin halk tabanı gittikçe büyürken Fetih’inkinin ise giderek eridiği ifade edildi.

Amerika Ulusal Savunma Akademisi hocalarından George Friedman’ın kurduğu ve yönettiği Stratfor Uluslararası İstihbarat Merkezi tarafından yayınlanan raporda, Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas ile Hamas Siyasi Birim Başkanı Halid Meşal’in Türkiye’ye yaptıkları son ziyarette iç bölünmeyi sonlandırma noktasında ciddi olduklarını gösterdikleri kaydedildi.

Rapordaki çarpıcı tespitlerden bazıları da şu şekildi:

İsrail Hamas’ın ilerleyişini önlemek için engeller koyabilir, ancak Arap dünyasındaki değişim ve bu değişimle birlikte İslamî kesimin yönetime yükselişi ve Hamas’ın halk tabanının büyüdüğü bir dönemde bunun bir etkisi olmayacaktır.

Çeyrek asırdan beri yasaklı olan Halid Meşal’in Gazze’ye gelişi Hamas’ın gücüne güç kattı.

Doha, Amman ve diğer bazı Arap başkentlerinin Hamas’ı tanıması onu daha da güçlü hale getirdi.

Hamas lideri Meşal’in hareketin kuruluş yıldönümünde birçok ülkeden heyetleri Gazze’ye çekmesi harekete ivme kazandırdı, Meşal burada verdiği mesajlarla Fetih ile bölünmeyi sonlandırma çabalarına hız kattı.

Hamas ve Fetih arasındaki yakınlaşma daha önce birçok Arap ülkesinin Fetih’e meyletmesi yüzünden hep aksadı, ancak Arap dünyasındaki son gelişmeler Hamas ile Fetih arasındaki uzlaşma sürecini hızlandırdı.

Türkiye, Mahmut Abbas’ın dış ilişkileri sürdürmesi için Hamas’a, Hamas’ın Batı Yaka’da daha da aktif olabilmesi için de Abbas’a baskı yapacaktır.

Fetih’in geçmişine rağmen artık Hamas’ı kuşatması ve onu tecrit etme çabalarını sürdürmesi mümkün değildir.

Hamas ve Fetih, Hamas’ın 25. kuruluş yıldönümü etkinliklerini Batı Yaka’da, Fetih’in de daha sonra kuruluş yıldönümünü Gazze’de kutlaması için anlaştı.

Fetih yolsuzluklar nedeniyle halkın güvenini yitirmenin huzursuzluğunu yaşarken, Hamas bunu değerlendirerek konumunu daha da güçlendirme yoluna gitmektedir.

2006 seçimleri, Batı Yaka seçmeninin İslami akıma meylettiğini ortaya koydu. Yeni bir seçimde Hamas hem Gazze hem de Batı Yaka’da yine başarı kazanacakken, Fetih ciddi bir ilerleme kaydedemeyecektir.

Filistin’deki içi bölünme İsrail’in lehinde işlerken, İsrail Batı Yaka’da Hamas hareketine daha fazla bir şey de yapamayacaktır.

İsrail, Hamas’ın Filistin’in her parçasında bölgedeki değişimler nedeniyle gittikçe büyüyeceğini çok iyi biliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Haziran 2024 (4) içerik yüklenmiştir.