DünyaHaberler

Amerikan silahları DAEŞ’in elinde

Amerikan medyasından bir gazete, Amerika’nın gizli olarak satın aldığı silahların derhal Suriye’de DAEŞ teröristlerin eline ulaştırıldığını yazdı.

USA Today gazetesinin haberine göre, sözkonusu silahların tanksavar dahil önemli ve ağır silahların olduğu anlaşılırken Amerika tarafından satın alınan bu silahların 2 ay içinde Suriye’de terör örgütü DAEŞ güçlerine ulaştırıldığı anlaşılıyor.

Bu arada gazetede yayınlanan habere göre, Amerika, 2013’ten beri DAEŞ’e silah gönderiyor. Fakat Amerika’da 2017’de başkanlığa gelen Trump, Amerika’nın artık DAEŞ’e silah göndermeyi durduğunu iddia etse de, belgeler ve deliller Amerikan başkanı ve yetkililerin iddialarını yalanlıyor.

Habere göre, DAEŞ’e gönderilen silahların çoğu Amerika ve Arabistan tarafından Doğu Avrupa ülkelerinden satın alınan silahları kapsarken, Amerikan yönetiminin bundan ayrı olarak Amerikan silahlarını da teröristlere gönderdiğine yer verildi.

(Bilindiği gibi daha önce de Türkiye, Amerika’yı, Suriye’de teröristlere 2 bin tırdan fazla silah göndermekle suçlamıştı.)

Başa dön tuşu
Bugün 19 Haziran 2021 (33) içerik yüklenmiştir.