Uzakdoğu

Amerika’nın aşırı talebi, Kuzey Kore görüşmelerini tıkadı

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho, ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasındaki zirvede Kuzey Kore’nin ana nükleer kompleksini kapatması karşılığında, yaptırımların sadece bir kısmının kalkmasını talep ettiğini belirtti.

Ri Yong Ho, Vietnam’ın başkenti Hanoi’de düzenlediği basın toplantısında, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Hanoi’de düzenlenen zirvede anlaşmanın neden sağlanamadığına ilişkin açıklamasına karşı çıkarak, Kuzey Kore’nin yaptırımların tamamının değil sadece bir kısmının kaldırılmasını istediğini kaydetti.
Kuzey Kore’nin nükleer ve kıtalararası balistik füze testlerini kalıcı bir şekilde durdurma sözü vermeye de hazır olduğunu ifade eden Ri, Washington’ın “belki bir daha hiç gerçekleşmeyecek” önemli bir fırsatı kaçırdığını söyledi.
Ri Yong-ho, iki ülkenin karşılıklı olarak güven artırıcı adımları atmış olması halinde, ülkesinin nükleer silahlardan arınma konusunda harekete geçmede daha istekli davranabileceğini kaydetti.
Kuzey Koreli Bakan, Yongbyon nükleer kompleksinin dağıtılması dışında ülkesinin nükleer denemeleri de sürekli olarak askıya almayı önerdiğini söyledi. Müzakerelerin, Kuzey Kore’nin ABD’den yaptırımları kaldırmasını şart koşması üzerine tıkandığı bildirilmişti.
Müzakerelerin beklenenden kısa kesildiğini kaydeden Trump, “Kuzey Kore yaptırımların kaldırılmasını istedi biz bunu kabul edemezdik.” diye konuşmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2022 (21) içerik yüklenmiştir.