HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Amerika’nın Avrupa’ya uyarısı: Washington İran ile ticaret yapan ülkelere karşı yaptırım uygulayacağı konusunda kuşku duymasın

Amerika kongresi ve hükümetinin Avrupalı devletlere karşı İran’la ticari anlaşmalar yapmaları halinde yaptırım uygulayacağından kuşku duymamasını istedi.

Amerika başkanı Donald Trump ve kongrenin Avrupalı devletlere uyarıda bulunarak, Amerikanın İran’a karşı uygulanacağı yeni yaptırımları çiğnemeleri halinde onların da yaptırımlara maruz kalacakları uyarısında bulundular.

Amerikan hüükmeti SWİFT’e üye olan ülkelere İran’la bankacılık alanındaki ilişkiler ve anlaşmalar konusunda uyarıda bulundu.

Bundan önce 26 temmuz tarihinde Amerikalı 10 cumhuriyetçi senatörü, Washington’daki Almanya, Britanya ve Fransa büyükelçiliklerine Amerikanın İran’a karşı yeni yaptırımları çiğnemeleri konusunda uyarısında bulunmuşlardı.

Trump geçen 8 Mayıs gününde İran’a karşı temelsiz suçlamalarını tekrarlayarak, Washingto’nun Bercam’dan çıkacağı ve İran’a karşı nükleer yaptırımların 3 ila 6 ay zarfında yeniden geri dönüleceğini bildirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (4) içerik yüklenmiştir.