İslami Davet

Amerika’nın BM daimi temsilcisi’nin İran karşıtı açıklamalarına tepkiler

6 Eylül 2017 12:20

Amerika’nın BM daimi temsilcisi Nikki Haley’in, İran’ın Bercam nükleer anlaşmasını ihlal ettiği yönündeki iddiaları, Amerika’da siyasi çevrelerin yoğun tepkisi ve eleştirisini beraberinde getirdi.

Bu bağlamda Amerika’nın Maryland eyaleti demokrat senatörü Ben Karden, Haley’in Bercam karşıtı açıklamalarını eleştirdiği açıklamasında, Beyaz Saray’ı Bercam anlaşmasını siyasileştirmekle suçlarken, Amerika’nın siyasi saiklerle Bercam nükleer anlaşmasından tek taraflı çekilmesinin Amerika adına büyük bir hata olacağını belirtti.

Söz konusu senatör, Beyaz Saray’ın siyasi meseleler değil de gerçekler üzerine adım atılması gerektiğini savundu.

Öte yandan eski başkan Obama dönemi milli güvenlik danışmanı Ben Roderz, kendi Twitter sayfasında düştüğü notta, İran ile imzalanan nükleer anlaşmanın sadece nükleer konularla ilgili olduğu ve başka konuları kapsamadığını hatırlatarak, İran’ın nükleer anlaşmaya bağlı kaldığını belirtti.

Öte yandan Amerika’lı eski müzakereci Richar Nefio, Trump yönetiminin herhangi bir gerekçe sunmadan Bercam’ı ihlal etmesi durumunda, gelecekte bu karardan pişman olacağı uyarısında bulundu.

Bilindiği gibi Amerika’nın BM daimi temsilcisi Nikki Haley, yaptığı son konuşmada Bercam’ı yanlış bir anlaşma niteleyerek, anlaşmanın İran’ın bölgedeki güç ve nüfusunun artmasına sebep olduğunu söylemişti.

Amerika’nın BM daimi temsilcisi’nin İran karşıtı açıklamalarına tepkiler Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık