İranKuzey Amerika

Amerika’nın İran Aleyhindeki Yeni Yaptırımları ve Pompeo’nun Yeni Saçmalamaları

Başka ülkelere karşı özellikle de Washington’un rakipleri ve muhaliflerine karşı farklı yaptırımların uygulanması Donald Trump’ın başkanlığı döneminde Amerikan dış siyasetinin en önemli ilkelerinden birine dönüşmüştür.

Bu doğrultuda Trump’ın 8 Mayıs 2018’de Amerika’nın Bercam Nükleer Anlaşmasından çekildiğini bildirmesinden sonra İran aleyhine iki etaplı bir yaptırım ilk olarak Ağustos ve daha sonra da Kasım 2018’de hayata geçirildi. Bu tek taraflı yaptırımlar 2231 sayılı Güvenlik Konseyi kararı gibi uluslararası hukukun açık bir ihlalidir.

Amerikalıların tarihte görülmemiş yaptırımlar olarak değerlendirdikleri bu yaptırımların hayata geçirilmesi ile Washington yine de daha fazla yaptırımlar peşindedir. Bu doğrultuda Amerika Hazine Bakanlığı 22 Mart Cuma günü 14 kişi ve 17 kurumu İran’ın silah geliştirme programları ile ilişkili oldukları iddiası ile boykot listelerine ekledi.

Amerikan makamlarının iddialarına göre bu kişiler ve kurumlar sözde kitle imha silahlarının üretimi programlarında eksen rol oynayan İran’ın Savunma Yenilikleri ve Araştırma Örgütü ile işbirliği yapmışlardır.

Amerika Hazine Bakanlığı ayrıca İran’ın silah geliştirme programları alanında bu ülke ile işbirliği yapan her şahıs veya kurumu da gelecekte yaptırımlarla cezalandıracağını bildirdi.

Amerika Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ülkesinin İran’ı kitle imha sillahlarını elde etmesini engellemek için ekonomik sektöre ve diğer alanlara yönelik var gücü ile baskı uygulayacaklarını bildirdi.

Washington’un bu iddiası, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun raporlarının İran’ın nükleer programlarında hiçbir sapma olmadığının onaylandığı bir sırada bu uluslararası kurumun Tahran’ın Bercam Nükleer Anlaşmasından doğan tüm sorumluluklarını yerine getirdiğine vurgu yaptığı bir sırada ortaya atılmaktadır.

İran’ın nükleer faaliyetlerini Bercam Nükleer Anlaşması çerçevesinde denetlenmesi ile sorumlu olan UAEK’nun raporları ve tutumları Amerika’nın İran’a baskı uygulamak için nükleer bahanelerden ümidini kesmesine ve Bercam Nükleer Anlaşması ile alakasız konulara başvurmasına yol açtı.

Başka bir mesele ise, Amerika’nın İran aleyhindeki yaptırımlarında insan hakları konularını bile gözardı etmesidir. Bu doğrultuda İran aleyhindeki yaptırımlarda ilaç ve gıdanın yaptırımlara tabii olmamasına yapılan vurguya rağmen ancak birkaç ilaç ve gıda şirketi de yaptırımların hedefi seçilmiştir.

Bu mesele Trump hükümetinin yaptırımları uygulamaktan güttüğü hedefin sadece İran milletini baskı altında tutarak Washington’un aşırı istekleri karşısında teslim etmeye zorlamak olduğunu açıkça gözler önüne sermektedir.

Yeni yaptırımların bildirilmesi ile Amerika’nın tehditleri ve saçmalamaları baştan tekrarlanacak gibi görünüyor.

Bu doğrultuda Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Hazine Bakanlığının İran aleyhindeki yeni yaptırımlarına değinerek paylaştığı Tweet’le İran aleyhindeki maksimum baskı uygulamaya devam edileceğini iddia etti.

Pompeo paylaştığı mesajda şu cümlelere yer verdi:”İran’ın nükleer programı ile ilgili kişilerin aleyhindeki bugünkü yaptırımlar listesi, eski nükleer bilim adamlarını da kapsamaktadır. Böylece İran’a yönelik maksimum baskı süreci devam ediyor. İran’ı kitle imha silahlarını geliştirmekten  ve yasa dışı davranışlarından yoksun bırakmak için ciddi bir şekilde işimize devam edeceğiz.”

Amerika Dışişleri Bakanı da İran’ın Bercam Nükleer Anlaşması çerçevesinde nükleer sorumluluklarını yerine getirdiğini bile bile kendi girişimlerini izah etmek için İran aleyhinde afaki ithamlarda bulunmaktadır.

Amerika’nın İran karşısındaki yaklaşımı sadece zorbalığa, güce ve tehdide dayalıdır.

Buna rağmen İran son 40 yılda her daim Amerika’nın yaptırımları karşısında direnmeyi başarmış ve pratikte Washington’un komplolarını da etkisiz  hale getirmiştir. Aynı zamanda İran Trump’ın hasmane siyasetleri karşısında da dik bir duruş sergilemekte başarılı bir performans sergilemiştir.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Haziran 2021 (35) içerik yüklenmiştir.