İranKuzey Amerika

Amerika’nın İran karşıtı siyasetleri devam ediyor

Beyaz Saray, İran karşıtı siyasetlerinin devamında, İran petrol ithalatçı ülkelerin yaptırım muafiyeti sürecini, petrol alım miktarını azaltma şartı ile muhtemelen uzatacağını duyurdu.

Reuters’in bildirdiğine göre Washington yönetimi İran petrol ihracatını sıfırlama projesinde başarısızlığı ardından, Amerikalı yetkililer bugün yaptıkları açıklamada Mayıs 2019’dan itibaren İran petrol ihracatını %20 azaltmayı ve günde bir milyon varilin altına indirmeyi planladığını belirtti.
Washington bu hedefle, İran’dan petrol alan ülkelerin alım miktarlarını azaltarak İran ihracatını düşürmeyi ve sözkonusu ülkelerin de yaptırımdan muaf tutulacakları vaadinde bulunuyor. 
Trump hükümeti aynı zamanda İran petrol ihracatını kısa zamanda sıfıra indirmekten endişe ettiği, zira bunun dünya piyasalarında petrol fiyatlarını yükselteceğinin bilincinde olduğu belirtiliyor. 
Çin, Hindistan, Japonya, G. Kore, Tayvan, Türkiye, İtayla ve Yunanistan Kasım 2018’de İran’a karşı yaptırımların ikinci turunun başlaması ile birlikte İran’dan petrol ithalatından muaf tutuldular.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 05 Ağustos 2020 (26) içerik yüklenmiştir.