FotoğraflarHaberler

Amerika’nın Şüpheli hareketleri ve İsrail’in tehditlerine karşı Irak’ın tepkileri

Irak’ın Anbar ilinde gönüllü halk güçleri haşdi Şabi komutanı Kasım Müslih, Amerika askeri güçlerinin Irak ve Suriye’nin çeşitli bölgelerinde terör grubu IŞİD’e bağlı çekirdekler oluşturma çalışmalarından haber verdi.

Haşdi Şabi grubunun komutanlarından bir diğeri olan Mu’in el- Kazimi de siyonist rejimin Irak topraklarında haşdi Şabi mevzilerine saldırı tehditlerine tepki olarak, ” İsrail’in muhtemel saldırısına karşılık verecek binlerce füzenin hazır olduğunu” söyledi.
Amerika Dışişleri bakanı Mike Pompeo bundan önce yaptığı açıklamada siyonist rejimin Irak topraklarında haşdi Şabi’ye ait bazı mevzileri hedef almak istediğini iddia etti. Bölgede Amerika’nın teröristlere desteklerine yönelik hareketlerinin yoğunlaşması ile birlikte Amerika ve siyonist rejimin Irak’ın savunma güçlerine yönelik artan tehditleri, Irak’ın Amerika ve siyonist rejimin yeni komplo dalgasına maruz kaldığını gösteriyor .Bu ise Irak kamuoyunun geniş çapta tepkisine neden oluyor.
Bu bağlamda Irak el-fetih koalisyonu son zamanlarda Amerika ve İsrail’i uyararak, ” Onların teröristlerin eli ile direniş ve haşdi Şabi güçlerine yönelik her türlü tehdit ve saldırısına karşılığın acı ve yıkıcı olacağını” duyurdu.
Irak’ta Fetih koalisyonu bir süre önce de, ” Amerika ve İsrail’in, İslami direniş güçleri ve haşdi Şabi eli ile yenilen terörizmi tekrar canlandırmak sureti ile Irak’ta yeni tur işgalcilik ve müdahele dönemini başlatmak istediklerini vurguladı.
Aralık 2017’de Irak’ta IŞİD’in yok olması ile birlikte Irak halkı, siyasi partileri ve şahsiyetleri ve haber çevreleri, aralarında Amerika’nın da bulunduğu yabancı askeri güçlerin ülkelerini terk etmelerini istediler. Fakat Amerika sözde terörizm ile mücadelede uluslararası koalisyon çerçevesinde Irak’ta tekrar varlığına ortam oluşturdu. Böylece bu ülkeden çıkmak niyetinde olmadıklarını gösterirken, üstelik ülke halkına karşı tehdit ve saldırılarını arttırmış oldular.
Amerika Irak’ta askeri varlığını güçlendirme projesini izlemeye çalışıyor. Böylece haşdi Şabi gibi ülkenin savunma organlarını zayıflatmak amacı ile fitneci hedeflerini ilerletmeye çalışıyor.
Bu konuyu Amerika’nın başta Irak olmak üzere bölgede daha fazla istikrarsızlık ve kaos oluşturma hedefindeki yeni tehlikeli oyununu gözler önüne seriyor. Amerika’nın izlediği yol ve siyasetlerine bakıldığında Amerika ve batılı yönetimlerin tüm iddialarına rağmen teröristlere karşı hiçbir harekette bulunmadıkları üstelik birçok konuda teröristler ile bir nevi işbirliğinde oldukları anlaşılıyor.
Amerikalı yetkililer bizzat IŞİD ve El-Kaide gibi terör gruplarının oluşturulmasında temel rol ifa ettiklerini itiraf etmişlerdir. Amerika eski Dışişleri bakanı Hillary Clinton, ” Zor Seçimler” başlıklı kitabında, ” bizzat kendilerinin IŞİD’i oluşturduklarını” itiraf ediyor.
Tabii bu arada Amerika’nın müdahaleci çalışmaları siyonist rejimin de bölgede maceracılıklarını yayma olanağını oluşturuyor. Bu da bölge ülkeleri ve bu cümleden Irak’ta siyonist rejimin saldırılarını yaymak için yeşil ışık anlamındadır; bu bağlamda korsan rejim yetkililerinin Irak’a yönelik son haftalardaki tehditleri değerlendirilebilir.
Fakat bölge gelişmeleri ve siyonist rejimin maceracı hareketleri ile Amerika’nın tek yanlı zorbacılıklarına karşı direniş güçlerinin kesin tutumları, Siyonistlerin ” vur kaç” siyaset döneminin sona erdiğini, onların her türlü girişiminin ise bölge halkı ve bu cümleden Iraklıların kesin karşılığını beraberinde getireceğini gösteriyor.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Nisan 2024 (22) içerik yüklenmiştir.