HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Amerika’nın tutumu, uluslararası barış ve güvenliği tehdit ediyor

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı uluslararası ve hukuk işlerinden sorumlu yardımcısı, Amerika yönetiminin uluslararası anlaşmalar ve mutabakatlara uymamasının uluslararası güvenlik ve barış için ciddi tehdit olduğunu belirtti.

İran Haber Ajansı’nın bugün bildirdiğine göre, kimyasal silahların konvansiyonunu gözden geçirme 4. Konferansına katılmak üzere Lahey’de bulunan Gulamhüseyin Dehgani, Daimi Tahkim Mahkemesi Genel Sekreteri Hugo Siblesz ile görüşmede İran İslam Cumhuriyetinin, ihtilaf konularında diyaloğa dayalı tutumunu vurguladı.

Dehgani Amerika’ yönetiminin, başta Bercam nükleer anlaşmadan çekilmesi ve Lahey Adalet Divanı kararını ihlal etmesi olmak üzere İran’a karşı uluslararası hukuka aykırı düşmanca tutumlarına işaretle, bunun uluslararası barış ve güvenliğe yönelik tehdit olduğunu söyledi.
Görüşmede iki taraf ayrıca karşılıklı imzalanan anlaşmaların gerçekleşme sürecini de ele aldılar.

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı uluslararası ve hukuk işlerinden sorumlu yardımcısı Gulamhüseyin Dehgani oturumda konuşmadan önce yaptığı açıklamada, İran’ın başta kimyasal silahlar olmak üzere kitle imha silahları ile ilgili görüşlerinin açık olduğunu ve her zaman bu ilkelere bağlı olduğunu belirtti

Başa dön tuşu
Bugün 23 Ocak 2022 (31) içerik yüklenmiştir.