AmerikaDünyaHaberler

Amerika’nın Venezuela’ya yönelik yaptırımlarının hezimeti

Amerika ve ortaklarının Güney Amerika ülkesi Venezuela’ya yönelik yaptırımları ve maksimum baskı uygulamaya başlamasından ve Nicolas Maduro’yu devirmeye çalışmalarından 10 yıl geçerken şimdi başta Ukrayna savaşı olmak üzere siyasi değişikliklerle, enerji tedariki sıkıntılarını gidermek için Venezuela’dan yardım istemek zorunda kaldılar.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre “Chevron Oil Company”, Venezuela’da petrol üretmesine veya petrol ürünleri ihraç etmesine izin veren 6 aylık bir lisans aldı.
Zengin petrol ve doğal gaz kaynaklarından dolayı Latin Amerika’nın en zengin ülkelerinden biri olan Venezuela, uzun yıllardır Washington ve müttefiklerinin baskısı altında. Hatta özellikle son yıllarda Washington ve Avrupalı müttefikleri çeşitli cezalandırıcı politikalar benimseyerek bu ülkeyi kendi politikalarına boyun eğdirmeye çalıştılar. Bu bağlamda ağır siyasi ve ekonomik yaptırımlar, iç muhalefete yardım, muhalefet lideri Juan Guaido’yu destekleme, darbecileri destekleme ve hatta Maduro’yu askeri saldırıyla tehdit etme gibi çeşitli politikalara başvurdular.
Ancak tüm bunlara rağmen Karakas, Washington’a umut bağlamadan faaliyetlerini sürdürerek, enerji sektörü ile Batı para ve bankacılık sisteminin yaptırımlarına rağmen, özellikle son aylarda önemli bir ekonomik büyüme kaydetmiştir. Bu konuda Maduro açıkça, “Venezuela, ABD yaptırımlarının neden olduğu 4 yıllık enflasyonun ardından ekonomik büyümeye geri döndü.” dedi.
Ama şimdi dünyadaki enerji krizi, Amerika ve Avrupa’yı Venezuela’ya karşı politikalarını yeniden gözden geçirmeye zorladı. Ukrayna’daki savaşın ardından yaşanan enerji krizi ve başta Rusya’dan gelen doğalgaz olmak üzere enerji ihracatının kesintiye uğraması, artık Avrupa’yı zorluyor. Birçok Avrupa ülkesi yaygın sosyal ve ekonomik krizlerle karşı karşıya ve yaklaşan kıştan endişe duyuyor.
Bu konu Amerika’nın Venezuela’ya yönelik politikasını bir nebze de olsa gözden geçirmesine neden oldu. ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre “Chevron Oil Firması”, Venezuela’da petrol üretmesi veya petrol ürünleri ihraç etmesine izin veren 6 aylık bir lisans aldı. Bu izne dayanarak, Kaliforniya merkezli San Ramon sondaj şirketi, 2019’dan beri durdurulan Venezuela ham petrolünün ihracatını da yeniden başlatabilecek.
Venezuela’da siyasi uzman “Bassem Tajaldin”, “ABD, Avrupalı müttefiklerindeki ekonomik, sosyal ve enerji sorunlarını çözmeye yardımcı olmak için Venezuela’ya yönelik petrol yaptırımlarını azalttı” diyor.
Bu yeşil ışığa paralel olarak, Venezüella hükümet heyeti ile muhalefet arasındaki müzakereler, geçtiğimiz aylarda yapılan gayrı resmi görüşmelerin ardından Norveç’in arabuluculuğuyla yeniden başladı. Bu görüşmede iki heyetin, ABD’nin Venezüella’ya yönelik petrol yaptırımlarının azaltılmasının mümkün olduğu ve bu ülkede temel sosyal hizmetlerin sağlanmasına dair bir anlaşmaya imza atması bekleniyor.
 “Miami Herald” gazetesine göre ABD, Venezüella muhalefetindeki liderlik çatışmasına müdahale etmiyor; bu ülkenin muhalefet lideri Juan Guaidó’nun Washington’un desteğini kaybetmesinden söz edilebilir.”
Aslında Washington şimdi Venezuela’nın petrol ve gaz ihracatının önünü tekrar açmaya çalışıyor. ABD’li yetkililer, Venezuela’ya yönelik yaptırım politikalarının başarısızlığını kabul etmeseler de, pratikte ABD politikalarının başarısızlığı daha belirgin hale gelmiştir. Bu bağlamda Maduro, mevcut tek kutuplu ve sömürgeci dünyanın insanlığın sorunlarını çözmekten ve ihtiyaçlarını karşılamaktan aciz olduğuna işaret ederek, farklı ülkelerin katılımıyla hegemonyadan arınmış çok kutuplu ve çoğulcu bir dünyanın doğuşunu öngördüğünü belirtti./

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.