HaberlerİranOrtadoğu

Amiral Habibullah Seyyari: İran ordusu, tehditlere karşı koymaya hazırdır

İran İslam Cumhuriyeti Ordusu, İslam İnkılabı’nın zaferinden beri her daim İran’ın güvenliği ve sınırlarını savunmuş ve düşmanlara karşı güçlü bir varlık sergilemiştir. Bugün de her zamankinden daha güçlü ve deneyimli olan İran ordusu, her türlü tehdide karşı koymaya hazırdır.

İran Ordusu Koordinatör Sorumlusu Amiral Habibullah Seyyari, İran ordusunun, kara, hava ve denizden İran’a yönelik her türlü tehdide karşı koymak için hazırlıklı olduğunu söyledi.

Komutan Seyyari, Tahran’da askeri akademiyi ziyaretinde İran ordusunun gücünün doruğunda olduğunu belirterek, ”İran ordusu, hazırlıklı olmanın ötesinde, her gün bu hazırlığını daha da arttırmaktadır’ dedi.

Amiral Seyyari, İran ordusunun her alanda çok sayıda ve güçlü askeri tatbikatlar yaptığını belirterek İran ordusunun halihazırda her türlü tehdide karşı koymak için çok güçlü bir şekilde hazırlıklı olduğunu söyledi.

İranlı askeri yetkili, İran askeri birimlerinin her alanda çok güçlü yeteneklerinin olduğunu belirtirken daha önce yaptığı açıklamada da İran’ın savunma alanında dışa bağımlı olmadığını bildirmiş ve İran’ın başta füze programı olmak üzere askeri alanda kendine yeterli hale gelmesinin düşmanların öfkesine neden olduğunu bildirmişti.

Geçtiğimiz senelerde kutsal savunma döneminden sonra ordu ve devrim muhafızları, ülkenin savunma ihtiyaçlarına uygun şekilde konvansiyonel modern teknolojiler kullanıp, düzenli biçimde tatbikatlar düzenlemek suretiyle tehditlere karşı kendi savunma hazırlığı ve caydırıcılık gücünü artırmıştır.

Bölgedeki mevcut durum, İran’ın çevresindeki tehditlerin son yıllarda eskisine göre ciddi şekilde arttığını gösteriyor. ABD bugün ön alıcı girişim çerçevesinde bölgede doğrudan saldırganlık yapıyor, buna ilaveten bölgedeki Arap ülkelerine milyarlarca dolarlık silah satışı yaparak, doğrudan müdahale ve bölgedeki vekalet savaşlarına destek politikasını takip ediyor.

Bu nedenle, İran’ın muhtelif alanlardaki askeri hazırlığı, bir zarurettir.

Ordu ve devrim muhafızları, kara, deniz, hava-uzayda modern savunma teknolojilerini elde ederek, dünyanın en güçlü ordularından sayılıyor.

Rusya merkezli Ortadoğu Araştırma Merkezi Başkanı Maksim Şevçenku, bu bağlamda şöyle diyor: İran, Ortadoğu’daki en güçlü orduya sahiptir ve bu ülkenin silahlı kuvvetleri, türlü modern silah üretmeyi başarmıştır. Bu silahların İran güçlerince düzenlenen tatbikatlarda kullanıldığını görmekteyiz.

Rus uzman İRNA’ya yaptığı açıklamada, İran’ın Irak ile 8 yıllık savaşta önemli askeri deneyimler elde ettiğini, örneğin devrim muhafızlarının 6 yıl önce Amerikan RQ-170 İHA’sını avlayarak, siber ve elektronik savaş başta olmak üzere savunma-askeriye alanında kabiliyetinin çok yüksel olduğunu ortaya koyduğunu vurguladı.

Bu kudret hiçbir zaman saldırı ve işgal için kullanılmamıştır. İran Silahlı Kuvvetleri bugün, ülkenin sınırlarında güvenlik ve huzuru korumakla birlikte, bölgede güvenlik istiyor.

İslam İnkılabı Rehberi, Tahran’da “Ehl-i Beyt -as- Dostları ve Tekfircilik Meselesi” konferansına katılan konukları kabul ettiği görüşmede şu beyanatta bulundu: Sarih şekilde ilan ediyorum; İran İslam Cumhuriyeti nerede küfür ve istikbarla mücadeleye ihtiyaç olursa kimseyi mülahaza etmeden yardımda bulunacak.

Buna göre, İran İslam Cumhuriyeti Ordusu, Devrim Muhafızları Ordusu ve diğer silahlı kuvvetlerin yanında ülkenin kara, deniz ve hava sınırlarını korumak için hazırlığını her daim koruyarak, düşmanların her türlü olası tehdidine karşı kendi caydırıcı gücünü geliştirmeye çalışıyor.

İran İslam Cumhuriyeti Ordusu Koordinatör Sorumlu Amiral Seyyari’nin ifade ettiği gibi, bugün ordu, hazırlık olarak en yüksek seviyededir ve her geçen gün bu hazırlığını daha da takviye ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (6) içerik yüklenmiştir.