HaberlerDünyaİranOrtadoğu

Amiral Tengsiri: Amerikalılar Fars körfezinde 6 tokat yedi

İslami İran’ın iktidarına vurgu yapan İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Alirıza Tengsiri, Amerikalılar Fars körfezinde şimdiye kadar İran silahlı kuvvetlerinden 6 kez ağır tokat yediklerini belirtti.

Salı günü 12 Ekim hamaseti şehitleri ve İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu Deniz Kuvvetleri Günü dolayısıyla yabancı askeri ataşelerin katılımı ile düzenlenen anma töreninde konuşan Amiral Tengsiri, İran İslam Cumhuriyeti 43 yıldır devam eden iktisadi kuşatmalara ve zalimane yaptırımlara karşı dimdik durduğunu belirtti.

İran İslam inkılabının küresel istikbarla bazı karşılaşmalarına işaret eden Amiral Tengsiri, İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu Deniz Kuvvetleri  şimdiye kadar saldırgan Amerikan güçlerine karşı 6 kez başarılı operasyon yaptığını ve hepsinde de Amerika terör devletinin Fars körfezinde içi boş heybetini çökerttiğini vurguladı.

Amiral Tengsiri şöyle devam etti:

Biz hiç bir zaman Fars körfezinde savaşı başlatan taraf olmadık. Hatta Amerikalılar bizim petrol tankerlerimizi, platformlarımızı ve terminallerimizi vurduğunda, sağduyu davrandık ve ancak onca ağır hasara yol açtıklarında onlara karşı savaşa girdik ve unutamayacakları 6 güçlü tokat attık.

İran İslam Cumhuriyeti’nin Fars körfezinde güvenlik, barış, safa ve huzur stratejisine temas eden Amiral Tengsiri, bu stratejik bölgede hiç bir çatışmayı veya güvensizlik durumunu tahammül etmeyeceklerini, Fars körfezi İran İslam Cumhuriyeti ve komşularının evi olduğunu, Amerikalıların Fars körfezinde hiç bir yeri olmadığını, nitekim girdikleri her yere güvensizlik getirdiklerini vurguladı.

Amiral Tengsiri ayrıca İslam ülkelerine Müslümanların ilk kıblesini işgal eden bir rejimin ayağını bu hassas bölgeye açmak da asla yakışmadığını sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Eylül 2022 (1) içerik yüklenmiştir.