İran

Amiral Tengsiri: Sipah ve ordu, kudretle düşmanı rasat etmekte

İslam inkılabı muhafızlar ordusu deniz kuvvetleri komutanı sipah ve islam cumhuriyeti ordusunun kudretle düşmanın Fars Körfezi’ndeki hareketlerini rasat ettiğini vurguladı.

İran Press’in bildirdiğine göre amiral Alireza Tengsiri, Şiraz üniversitesinde düzenlenen “15. Şemsi asrın eşiğinde Mekran sahilleri ve Fars Körfezi” ulusal oturumda Fars Körfezi’ne giren her savaş gemisinin Hürmüz Boğazında rasat edildiğini belitti.
Devrim muhafızları deniz kuvvetleri komutanı İran’ın Fars Körfezi ve Mekran sularında İran’ın koyu ve önemli varlığına işaretle, İran İslam cumhruriyetinin bölge sularındaki varlığının sadece askeri olmadığını, çeşitli ekonomik, siyasi ve hatta ulusal ve uluslararası alanlarda kültürel konulardaki stratejik varlığı olduğunu belirtti.
Komtan Tengsiri hali hazırda dünyanın rezerv petrol olarak belirlenen 730 milyar varilin yüzde 62’si ve dünyada 70 trilyon metreküp doğal gaz rezervlerinin yüzde 40’inin bu bölgede bulunması nedeni ile bölgenin önemi ve stratejik rolünü daha da arttırdığını söyledi.
Amiral Tengsiri ayrıca Fars Körfezi’nin stratejik ve jeopolitik konumlarının bazı batılı güçler ve yabancı ülkelerin gayri meşru varlığı ve cirit atmasına sebep olduğunu da sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.