HaberlerIrakOrtadoğu

Ammar Hekim: Bazıları Irak’taki Demokrasiyi Hile İpiyle İdam Etmek İstiyor

Irak Ulusal Hikmet Hareketi Lideri Seyyid Ammar hekim, seçim yasasında yapılan üçüncü değişiklik nedeniyle genellikle yeni parlamentonun tecrübesiz temsilcileri olmak üzere bazı Iraklı parlamenterlerin eylemlerini şiddetle eleştirdi.

Ammar Hekim, ülkenin federal mahkemesine üçüncü değişiklik konusundaki tutumunu açıklaması ve değişikliklere karşı yapılan şikayetleri hızlı bir şekilde değerlendirmesi konusunda çağrıda bulunarak, bu tür eylemlerin halkın ve siyasi kuvvetlerin yargı sistemine olan güvenini ortadan kaldıracağı ve onu itibarsızlaştıracağı uyarısında bulundu.

Seyyid Ammar Hekim şunları söyledi: ‘Seçim sürecinde çok sayıda şikâyet, suçlama ve sorun gündeme geldi ve siyasi şahsiyetler ikiye ayrıldı. Bazıları seçim sürecini ve sonucunu destekliyor, bazıları şüphe içerisindeler ve bazıları da bu sürecin durdurulup yeniden gözden geçirilmesini ve bazıları ise seçimlerin iptal edilmesini istiyor…Parlamento ayrıca, çoğu seçimleri kazanmayan bazı üyelerle de olağanüstü toplantılar düzenledi. Üçüncü reform parlamentosu, bu değişikliğin şüpheli bir konu olduğuna hükmetti ve bunun devamında daha da şaşırtıcı ve taraflı adımlar atmaya devam ederek sorunu çözmek yerine karmaşıklığa katkıda bulundu.

Yargıyı seçim sürecinde icra rolüne sokmak ve denetim görevinden çıkarmak, yargının bağımsızlığını zayıflatacaktır ve yargıcın kendisi de davanın bir tarafı olursa, o zaman kime sığınılacaktır?

Herkes, ülkenin kaybedilmesi, siyasal sistemin çöküşü ve yasal boşluğa ve karanlık bir yola girilmesiyle seçimi kaybetmenin ya da kazanmanın bir anlamı olmayacağını bilmelidir … Bazıları demokrasiyi hile ipiyle, bazen de politik alevlerle idam etmek istiyorlar.

Mevcut krizden kurtulmak için federal mahkemenin, ülkenin seçim yasasında parlamentonun üçüncü değişikliğine ilişkin şikayetleri hızlı bir şekilde işleme koymasını ve konuyu doğal ve yasal prosedürüne döndürmek için bu konudaki kararını vermesini istiyoruz.’

Ammar Hekim, seçim sürecindeki mevcut sorunların çözümü için üç maddelik öneri sundu ve bunlar; (1) Federal mahkemede seçim yasasına ilişkin üçüncü değişikliğin kaldırılması, (2) seçim bölgelerinin% 10’unun (şikayette bulunulan) incelenmesi ve yeni sonuçların eski sonuçlarla karşılaştırılması ve bu sonuçların yüzde 25’ten fazlasında hata olursa, tüm alanlarda yeniden sayım yapılması. (3) Son seçimlerin şeffaflığına zarar verenlerin hesap vermesi.

“Siyasi müzakere ve hükümetinin kurulması, güvensizlik, siyasi misilleme ya da kişisel, parti, dini ve etnik ayrıcalıklar elde etme atmosferinde bir sonuca ulaşmayacaktır. Bunun için karşılıklı güven, siyasi anlayış ve ulusal çıkarların diğer çıkarlara tercih edilmesi gerekmektedir” ifadesinde bulunan Ammar Hekim şunları söyledi: ‘Biz hala ulusal çoğunluğun politik sistemin bazı sorunlarına gerçek ve kabul edilebilir bir çözüm olduğuna inanıyoruz.

Eski denklemlere geri dönülmemeli ve aynı zamanda sonucun daha da iyi olması beklenmelidir. Dini ya da etnik gruplaşma ulusal hükümetin kurulmasını sağlamaz. Öte yandan halkı da tatmin edemez. ‘

Irak Ulusal Hikmet Hareketi Lideri, halkın taleplerine cevap verebilecek, bağımsız ya da siyasi teknokrat ve uzman kişilerden oluşan bir kabinenin kurulmasını istedi ve ulusal çoğunluğun gölgesinde daha büyük fraksiyonların oluşturulabileceğini, iç ve dış siyasi sorunların çözülebileceğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (24) içerik yüklenmiştir.