HaberlerIrakOrtadoğu

Ammar Hekim, Sadr Ve Maliki Arasında Arabuluculuk Yapıyor

Ammar Hekim liderliğindeki El-Hikmet Hareketi sözcüsü Nufel Ebu Raif yaptığı açıklamada; Ammar Hekim hükumet koalisyonu başkanı Nuri Maliki ile Sadr Hareketi lideri Mukteda Sadr arasında arabuluculuk yapıyor. Hekim her gün tüm siyasi taraflarla daha büyük bir fraksiyon kurulması konusunda görüşmeler yapıyor. 3 gün sonra başbakanlık için yeni isimler açıklanacaktır.

El-Hikmet Hareketi Mukteda Sadr liderliğindeki Sairun fraksiyonu, Haydar el-İbadi liderliğindeki Nasr koalisyonu, Ayad Alevi liderliğindeki Vataniyye koalisyonu ve el-Hikmet Hareketini kapsayacak büyük bir fraksiyon kurulacağını açıkladı.

El-Hikmet Hareketi liderlerinden Ali el-Bediri yaptığı açıklamada; bu büyük koalisyon Irak’ta yeni hükumetin kurulması amacıyla parlamentoda yapılacak ilk toplantıya kadar hazır olacaktır. Sairun koalisyonu, el-Hikmet Hareketi ve Vataniyye Hareketi tüm konular ve maddeler üzerinde anlaştı. Önümüzdeki günlerde bu koalisyon resmi olarak ilan edilecektir, ifadelerini kullandı.

Irak’taki siyasi kaynaklar Kurban Bayramından önce daha büyük bir parlamento fraksiyonu ilan edilmesi ihtimali üzerinde duruyor. Bu fraksiyonda yasal hükumet, el-Fetih, el-Nasr koalisyonları ile iki Kürt parti ve el-Kavi ve el-Karar Sünni koalisyonlarının bulunacağı tahmin ediliyor.

Yasal hükumet koalisyonu üyesi Resul Razi yaptığı açıklamada, önümüzdeki günlerde ve Kurban Bayramı tatilinden önce daha büyük bir fraksiyon ilan edilebileceğini belirtti.

Resul Razi ayrıca; federal mahkeme seçim sonuçlarını ve parlamentonun ilk oturumu için son tarihin Kurban Bayramından sonra olduğunu resmen açıkladığında daha büyük bir fraksiyon resmi olarak ilan edilecektir, ifadelerini kullandı.

El-Fetih lideri Hadi el-Amiri konuyla ilgili açıklamasında; Fetih koalisyonu daha önce diğer fraksiyonlarla yapılacak her türlü görüşme için ön şart olarak sunulan plana hala sadıktır ve Irak Başbakanı Hadyar el-İbadi’nin başbakanlık görevine yeniden seçilme şansı zayıftır, ifadelerini kullandı.

El-Fetih koalisyonu üyesi Ahmet el-Kenani ise yaptığı açıklamada; siyasi fraksiyonlar oyların yeniden sayım sonuçlarının açıklanmasının ardından daha büyük bir fraksiyon ve hükumetin kurulması için hızlı görüşmelere başladılar.

Öte yandan Irak yüksek seçim kurulu Kürdistan’da parlamento seçimlerinin yapılması için son tarihi 30 Eylül olarak açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Nisan 2024 (41) içerik yüklenmiştir.