HaberlerİranOrtadoğu

Amuli Laricani: IŞİD’in türetilmesi, günümüz dünyasındaki en büyük insan hakları ihlalidir

İran Yargı Erki Başkanı, ABD ve diğer Batılı ülkelerin dünya genelinde izlediği yol ve yöntemin, insan hakları ihlalinden başka bir anlamı olmadığını belirtti.

Yargı Erki Başkanı Ayetullah Sadık Amuli Laricani bugün Tahran’da İslam İnsan Hakları Günü dolaysıyla yaptığı konuşmada, IŞİD’in türetilmesinin günümüz dünyasındaki insan hakları ihlali için en bariz örnek olduğunu belirtti.

Ayetullah Amuli, Amerikan yetkililerinin defalarca ülkelerinin IŞİD’in kurulmasındaki rolünü itiraf ettiklerine işaretle, onların IŞİD’i kurmak suretiyle İslam’dan şiddet yanlısıymış gibi bir tablo sunmaya çalıştıklarını söyledi.

Yargı Erki Başkanı ayrıca, ABD yönetiminin IŞİD’e desteğinin sürdüğüne işaretle, bu destekler karşısında İran İslam Cumhuriyeti’nin Irak ve Suriye’de kardeşlerine yardım ederek, kanser hücresi IŞİD’i yok etmeyi başardığını ifade etti.

Amuli Laricani, ayrıca Yemen, Bahreyn ve Filistin başta olmak üzere günümüz dünyasındaki insan hakları durumunu eleştirerek, Suudiler’in Yemenli sivil, çocuk, kadın ve hastaları katliamı karşısında insan haklarını savunduğunu iddia edenlerden bir çıt çıkmadığını, ancak İran’a gelince sokak isyanlarını desteklediklerini belirtti.

Ayetullah Amuli Laricani, Irak, Afganistan ve Filistin’deki insan haklarının ABD tarafından ihlal edildiğini de vurguladı./

Başa dön tuşu
Bugün 25 Şubat 2024 (30) içerik yüklenmiştir.