ArabistanHaberlerİranOrtadoğu

Amuli Laricani’den Kaşıkçı cinayetine tepki

İran Yargı Erki Başkanı, İslam dünyasının yıllardır Suudi Arabistan’ın devlet terörüne maruz kaldığına işaretle, Suudi yöneticilerin petro-dolarıyla Afganistan, Pakistan, Irak, Suriye, Lübnan ve bazı Afrikalı ülkelerin milletleri için birçok sorun ve acıya sebebiyet verdiğini belirtti.

Ayetullah Sadık Amuli Laricani bugün yargı toplantısında yaptığı konuşmada, Suudi Arabistan’ın bugünkü girişimlerinin İslam dünyasında yıkıcı etkileri olan Selefi, Tekfirci ve Vahhabi düşüncesi gibi sahte ideolojilerin yayılmasının bir yansıması olduğunu kaydetti.

Suudi yöneticilerin katliam, terör ve feci cinayetlerine dikkat çeken Yargı Erki Başkanı, Suudiler’in dünyada terörizmi yaydığını, el-Kaide ve IŞİD gibi terör örgütlerine ideolojik ve maddi destek ve silah yardımında bulunduğunu ifade etti.

Amuli Laricani konuşmasında, Suudi Arabistan’ın mazlum ve masum Yemen halkına yönelik cinayetlerine de değinerek, Suudi Arabistan’ın Yemen’de savaş suçu işlediğini kaydetti.

İran Yargı Erki Başkanı, Suudi muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin terörist yetiştiren Suudi Arabistan’ın kimliğini ortaya çıkardığını, Al-i Suud’un kendini aklamak için Kaşıkçı cinayetinin üst birimlerden izinsiz olarak gerçekleştiğini ileri sürdüğünü belirtti.

Başa dön tuşu
Kapalı