HaberlerİranOrtadoğu

Anlaşma bağımsızlık yanlılarına büyük getiri sağlayacak

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Rahmin Mihmanperest, İran’da imzalanan nükleer takas anlaşmasının, bağımsızlık yanlısı ülkeler için yeni bir hareket noktası olduğunu belirterek, bu anlaşmanın Bağımsızlık yanlısı ülkelerin bilim ve teknolojide hareket alanını genişleteceğini söyledi.

Tahran’da imzalanan anlaşma ile artık zorba devletlerin ve sözde uluslararası kuruluşların her hangi bir bahanelerinin olmayacağını belirten Mihmanperest, dünya toplumunun, uluslar arası kuruluşlardan Tahran anlaşmasına olumlu bakmasını beklediğini söyledi.

Nükleer Silahların Üretimi ve Yayılmasını Yasaklayan NPT konvansiyonunun yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini kaydeden İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, NPT’yle ile ilgili olarak doğru dürüst karar alınması gerektiğini söyledi.

Bugün basın açıklaması yapan Mihmanperest, Takas işlemi gerçekleşirse İran kendi topraklarında yüzde 20 uranyum zenginleştirme işlemine devam edecek mi ? sorusuna, “Bu anlaşma uranyum takasını içermektedir. İmzalanan takas işlemi geçekleşirse Tahran araştırma reaktörü için gereken yakıtı temin edilmiş olacak” diye cevap verdi. Mihmanperest, “Anlaşmanın bir anlamı İran’ın zenginleştirme hakkına sahip olmasıdır ve zaten eğer yüzde 3,5 zenginleştirilmiş uranyum üretmezsek yüzde 20 ile nasıl takas yapacağız” dedi.

Sözcü Mihmanperest, imzalanan anlaşmanın Türkiye ve Brezilya için ne gibi bir getirisi oldu” sorusuna ise, “Türkiye ve Brezilya kendi bölgelerinin iki büyük ve bağımsız ülkeleriler. Bu anlaşma, büyük ve bağımsız ülkelerin yeni ve büyük hareketlerin yapabileceğini göstermektedir. Bu ülkelerin uluslararası arenadaki rolleri ve konumları bu kadar etkileyici olmuşsa bu onların en büyük getirisidir. Dünyayı kaç ülkenin kararı ile yönetildiği dönem bitmiştir” diye konuştu.06

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.