HaberlerİranOrtadoğu

Antonio Guterres: KOEP korunmalıdır

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, dün bir kez daha Kapsamlı Ortak Eylem Planı KOEP’e desteğini açıkladı.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da güvenlik konulu BM Güvenlik konseyin oturumunda bir konuşma yapan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, KOEP Nükleer anlaşmasının uluslararası topluluğun bir kazanımı olduğunu bildirerek, nükleer anlaşmanın korunması gerektiğini bildirdi.

KOEP’in dünya barışı ve güvenliğinin önemli bir parçası olarak devam etmesi gerektiğini belirten Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, daha önce de defalarca nükleer anlaşmaya desteğini bildirmiş ve Amerika’nın bu anlaşmadan çıkmasını eleştirmişti.

ABD başkanı Trump 8 Mayıs tarihinde İran aleyhindeki asılsız suçlamalarını tekrarlayarak, Waşington’un KOEP anlaşmasından çıktığını bildirmiş ve İran’a karşı yaptırımların tekrar hayata geçirileceğini açıklamıştı.

KOEP’in öteki tarafları İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya ve Çin ülkeleri ile bu anlaşmaya bağlı kalacaklarını açıklayarak tüm taraflardan onu desteklemelerini istemişlerdir.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (24) içerik yüklenmiştir.