AvrupaHaberler

AP: Goldstone raporunu destekliyoruz

Avrupa Parlamentosu dün (10 Mart Çarşamba) yaptığı oturumda Siyonist işgal devletinin Gazze’ye karşı açtığı savaşla ilgili olarak BM tarafından hazırlanan Goldstone Raporunu gündeme aldı. Raporu tartışan Avrupa Parlamentosu, raporun içindeki tavsiye kararlarının hayata geçirilmesi ve gereken soruşturmanın başlatılması için oylamaya yaptı. Rapor 287 ret ve 43 çekimser oya karşılık 335 oyla kabul edildi.

Avrupa Parlamentosu oturumun ardından yaptığı açıklamada işgal devletinin Gazze’ye açtığı barbar savaşla ilgili olarak BM tarafından hazırlanan Goldstone Raporunu desteklediğini belirterek, raporda geçen suçlamaların soruşturulmasını istedi. Güney Afrikalı yargıç Richard Goldstone başkanlığında hazırlanan rapor, işgal ordusunu Gazze’de insanlığa karşı suç işlemekle itham ediyor.

Avrupalı parlamenterler de alınan karar üzerine, Avrupa Birliği’ne bağlı ülkelerle Avrupa Birliği Dışişleri Bakanı Catherina Ashton’dan raporun içindeki kararların uygulanmasını açıkça istemelerini talep ettiler.

Gazze kuşatması konusuna da değinen Avrupalı parlamenterler, buradaki insanlık dramının gittikçe büyüdüğüne dikkat çekerek, savaşa ek olarak uluslararası hukuka aykırı bir şekilde sürdürülen kuşatmanın devam etmesinin bölgedeki sıkıntılara sıkıntı kattığını ifade ettiler.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Ocak 2022 (22) içerik yüklenmiştir.