ArabistanHaberlerOrtadoğu

Arabistan 3 Kuveytli vatandaşı kara listeye aldı

Arabistan hükümeti Katar hükümetine bağlı firmalar ve bazı siyasi şahsiyetlere karşı yaptırımlar uygulaması ardından şimdi de 3 Kuveytli vatandaşı kara listeye aldı.

Suudi Arabistan ve müttefikleri dün onlarca kişi ve kuruluşu Katarla ilişkisi olması gerekçesiyle terörist suçlamasıyla kara listeye aldı. Listede yardım kuruluşları, Müslüman din adamları, Bahreyn’li muhalif gruplar da yer aldı.

Listede; Katar, Suudi Arabistan, Kuveyt, Libya, Mısır’dan ve Doha merkezli Al Jazeera yayınlarında öne çıkan Mısırlı din adamı Yusuf El Kardavi’ninde bulunduğu bazı isimler yer alıyor.

Katar’ın sponsorluğunu yaptığı Katar Hayriye ve Iyd Hayriye insani yardım kuruluşları yanında Libyalı militan gruplar, altı Bahreynli kuruluş, ve Hizbullah kara listede yerini aldı.

Katar, Körfez askeri koalisyonun üyesi olarak, 2011’de Bahreyn’deki halk ayaklanmasının bastırılması için Bahreyn’e yardım etmişti. Bahreyn hükümeti İran’ın Körfezde istikrarı bozmak için İran’ın ülkede muhalif grupları desteklediğini ileri sürüyor.

Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Suudi Arabistan, yayınladıkları ortak bildiride bu ülkelerin terörizmle savaşma ve onun mali kaynaklarını kurutma konusunda karalı olduklarını ifade ettiler. Ortak bildiriyi yayınlayan ülkeler, bu hareketin Doha’nın, Arap ülkelerinin milli güvenliğine tehlike oluşturan kişi ve kuruluşları desteklemeyi durdurmak için verdiği sözü tutmamasının sonucu olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (29) içerik yüklenmiştir.