ArabistanHaberlerOrtadoğu

Arabistan halkı devrimci mücadelelerinden vazgeçmiyor

Arabistan halkı düzenledikleri gösteriler ile siyasi tutukluların serbest bırakılmasını istedi.

El-Alem haber kanalının dün bildirdiğine göre Arabistan halkı başkent Riyad ve diğer bazı kentlerde düzenledikleri gösteride siyasi tutukluların serbest bırakılmasını istedi.

Göstericiler, kadınların tutuklanarak güvenlik güçleri tarafından taciz edilmesini kınarken, faillerin yargılanmasını istediler.

Arabistan’ın orta eyaletlerinden El-Kasim eyaletinin Beride kentinde öfkeli gençler son tutuklamalara itiraz amacı ile bir yolu kapatırken attıkları sloganlarla tutukluların derhal serbest bırakılmasını istediler. Görgü tanıklarının belirttiğine göre son günlerde onlarca aktivist halk gösterilerine katılma nedeni ile tutuklanmıştır.

Son iki yılda özellikle de doğu bölgelerde halkın barışçıl gösterilerine sahne olan Arabistan’da protestocular siyasi tutukluların serbest bırakılması, sosyal adaletin sağlanması, Suudi hanedanı arasında yaygınlaşan mali yolsuzluklarla mücadele edilmesi, ayrımcılığa son verilmesi ve siyasi reformların gerçekleşmesini isterken, Suudi rejim güçleri şiddete başvurarak göstericileri sindirmeye ve gösterilere son vermeye çalışıyorlar.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Temmuz 2022 (19) içerik yüklenmiştir.