ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

Arabistan ve Kuveyt, Yemen konusunda anlaşmazlığa düştü

Yemenli siyasi kaynaklar, Arabistan ve Kuveyt’in, Suudilerin Yemen savaşında içine sürüklendiği ağır giderlerin karşılanması konusunda anlaşmazlığa düştüler.

İRNA’nın Arap kaynaklara dayanarak verdiği habere göre Yemen’deki askeri operasyonların ağır giderlerinin temin konusunda Suudi yetkililerin Kuveyt yönetimine baskı yapması ardından iki ülke arasındaki anlaşmazlık da su yüzüne çıkmış bulunuyor.

Bu habere göre, Kuveyt hükümetinin Arabistan tarafından Yemen savaşının giderlerinin karşılanması amacıyla bir kaç milyar dolar talep olunmasına karşı çıkması ardından Suudi kralının oğlu prens Muhammed’in küplere binmiştir.

Bu haberde Kuveyt’in resmen Arabistanlı yetkililere, Yemen savaşının giderlerine katkıda bulunmayacağını açıkladığı belirtilmiştir.

Suudi rejimi ve kiralık askerleri Yemen’e saldırdıkları son 700 gün içinde bu ülkeye karşı 2 milyon füze kullanmıştır. Bu füzelerin önemli bir bölümünün sivil yerleşim bölgelerine isabet ettiği ve bu savaşta şimdiye kadar 11 bini aşkın Yemenlinin hayatını kaybettiği bildirilmiştir.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.