ArabistanHaberlerOrtadoğuSuriyeYemen

Arabistan veliahdı Riyad’ın bölgedeki yenilgisini itiraf etti

Suudi Arabistan veliahdı Muhammed Bin Naif, ülkesinin bölgeyle ilgili siyasetlerinin yenilgiye uğradığını itiraf etti.

Lübnan el’Ahd haber sitesine göre, Arabistan veliahdı, Yemen’de 1 yıldır devam eden saldırıların yenilgiye uğradığını ve Arabistan için bir kazanımının olmadığını itiraf ederken, Amerika ve Türkiye’nin, Suriye cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın devrilmesi yönündeki sözlerini yerine getirmediklerini söyledi.

Muhammed Bin Naif, Cidde’de düzenlenen Fars Körfezi İşbirliği Konseyi ülkelerinin liderleri danışması görüşmesi kulisinde yaptığı açıklamada, Yemen’e yönelik operasyonların Suudi koalisyonu ülkelerin sözlerini yerine getirmediklerinden dolayı istenen başarıya ulaşmadığını söyledi.

Arabistan veliahdı, Suriye buhranına da temasla, ‘Suriye cumhurbaşkanı Esad’ın, Amerika ve Türkiye’nin yardımlarıyla devrilmesi bekleniyordu ve Arabistan da bu vaatler üzerine hesap açmıştı, ama bu hesap sonuç vermedi” dedi.

Muhammed Bin Naif, arap dünyasının özellikle de son iki yıldır istenmeyen buhranlar, olaylar ve gelişmeler yaşadığını belirterek; ‘bütün bu gelişmeler Arabistan ve diğer arap ülkelerinin siyasetlerini yeniden gözden geçirmelerini zaruri kılıyor’ dedi.

Arabistanlı yetkilinin Arabistan el’Vatan gazetesinde açıklamalarının yayınlanmasının ardından gazetenin bu bölümü hemen yayından kaldırdığı ve bir süre sonra da gazetenin internet sitesinin de tamamen durduğu ve kapandığı bildirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (2) içerik yüklenmiştir.