ArabistanHaberlerOrtadoğu

Arabistan’da bir mahkeme 23 aktivisti yargılamaya başladı

Arabistan’da bir mahkeme, ülkenin doğusunda 23 aktivisti yargılamaya başladı. Press TV’nin haberine göre söz konusu 23 aktivist Katif kentinde yargılanıyor. Haberde 10 aktivistin gıyabi olarak yargılandığı belirtildi.

Suud rejimi söz konusu aktivistleri asılsız terör faaliyetleri suçlaması ile yargılıyor. Arabistanlı ünlü insan hakları avukatlarından Velid Ebulhayr da dün Suud rejiminin baskıcı politikalarını eleştirme suçundan üç ay hapis cezasına çarptırıldı. Ebulhayr 2011 yılının sonlarına doğru bazı insan hakları aktivistleri ile birlikte Arabistan rejimi ve güvenlik güçlerinin baskıcı tutumunu kınayan bir bildiri imzaladı.

Arabistan’da 2011 yılından beri halkın başlattığı protesto eylemleri sırasında yüzlerce kişi barışçıl protesto eylemi yapma suçundan tutuklandı.

Uluslararası af örgütü geçen hafta bir kez daha Arabistan’da insan hakları ihlallerinden duyduğu kaygıyı dile getirerek Riyad yönetiminin Arabistan’da insan hakları durumunu iyileştirme yükümlülüklerinden kaçındığını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Şubat 2023 (17) içerik yüklenmiştir.