ArabistanHaberlerOrtadoğu

Arabistan’da işsizlik artış kaydetti

Arabistan’da veliahd Muhammed Bin Selman’ın iktisadi alandaki reformları bu ülkede işsizliğin artmasına neden oldu.

Arabistan’da 2016’da başlayan iktisadi alandaki reformların beklenen sonuçları vermemesi, ülkede işsizliğin artmasına neden oldu ve bu durum yabancı işçilerin ülkeden ihracını da beraberinde getirdi.

Suudi Arabistan’ın, istihdamın yerlileştirilmesi için yabancılara ek vergi ve yerli kotası konması gibi bir dizi önlem alması 11 milyon yabancı çalışandan 800 bininin son 1 yılda ülkeden çıkış yapmasına neden oldu.

Uzun süre petrol fiyatlarındaki düşüşle boğuşan ülke ekonomisi bu kez dış yatırımlardaki düşüş ve yüksek sermaye çıkışının kıskacında.

2017 yılında ülkedeki doğrudan yabancı yatırım 7.5 milyar dolardan 1.4 milyar dolara inerek son 14 yılın en düşük seviyesini gördü. Uluslararası Finans Enstitüsü verilerine göre sermaye çıkışı 101 milyar doları yani Suudi Arabistan gayrısafi mili hasılasının yüzde 15’ini buldu.

Bu gelişmelerle, 2016 yılının sonundan bu yana ülkedeki 11 milyon yabancı çalışandan 800 bininin Suudi Arabistan’dan ayrıldığı ortaya çıkarken, bu büyük iş gücü çıkışının ardından, özellikle özel sektör istihdamındaki oluşan boşluğun ülke içerisinden ikame edilmesinde zorlanıldığı ve yerli şirketlerin endişe duyduğu belirtiliyor.

Mayıs ayı rakamlarına göre son 3 ayda Suudileştirme politikasına uymayan işletmelere 5 binden fazla ceza uygulandı. Telekom, otelcilik, araç kiralama ise cezalarda başı çeken sektörler.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (24) içerik yüklenmiştir.