ArabistanHaberlerOrtadoğu

Arabistan’da tutuklamalar tsunamisi

Al-ı Suud hanedanında iktidar savaşı her geçen gün daha geniş boyutlar kazanıyor ve bu çerçevede ülkede birçok Prens ve yetkili tutuklanıyor. Veliaht Muhammed bin Salman gözetiminde ülkede başlayan yeni tutuklamalar dalgası medyada geniş Yankı buldu.

Bu bağlamda Amerika basınından Wall Street Journal Suudi Arabistan yetkililerinden onlarca Prens ve tüccarın yakalanarak Riyad yanındaki bir hapishanede tutulduklarını yazdı. Muhammed bin Salman bilinmeyeni bir Prens iken ocak 2015’te babası Salman bin Abdül-Azizi ‘in Kral olması ardından ülkenin birçok işinden sorumlu oldu. Onun bencilliği daha Muhammed Bin Naif veliaht iken, veliahtlık koltuğuna oturması gibi tabuları kırması ile daha bir gün yüzüne çıktı.
Muhammed bin Salman kendisinin Kral olması yolundaki tüm rakiplerini saf dışı bırakmaya çalışıyor. Bu engellerden en önemlisi de ilk tutuklama turlarında eski kral Abdullah Bin Abdülaziz’in tutuklanan oğlu Prens Türki Abdullah ve bir diğeri ise eski kral Fahad bin Abdülaziz’in oğlu Abdülaziz prenstir.
Hill Times web sitesi yayınladığı bir yorumda şunları kaydetti: Arabistan’ı, sahte bir özgüvene sahip kaprisli bir diktatör İdare ediyor; onun çalışmalarının sonucu Al-ı Salman hanedanında iktidarın daha fazla tekelleşmesi ve siyasi baskının yoğunlaşmasıdır.
Londra siyasi Araştırmalar Merkezi müdürü Samih el-Atfi de Muhammed Salman’ın Arabistan veliahdı olmasından itibaren 4000 Suudi vatandaşın tutuklandığını, Suudi muhalefet 14 sitenin faaliyetlerinin durdurulduğunu belirtti.
Veliaht Muhammed bin Salman’a göre, Arabistan’da mutlak iktidara ulaşmanın tek yolu baskı ve tutuklama oranlarının artması ve ekonomi ve sosyal alanda göstermelik girişimlerde bulunmaktır. Böylece bir kaç ayönce Riyad’da bulunan Kraliyet Sarayında çatışmaların yaşanması ardından Muhammed bin Salman’ın ülkenin siyasi alanında haftalarca şüpheli bir şekilde kaybolmasına tanık olduk.
Muhammed bin Salman ülkede gündem oluşturma ve ortamı polisiye haline getirmekle babasının yerine Kraliyet koltuğuna oturmak için ortam hazırlama bağlamında yeni siyasi değişiklikler dalgası için şartların elverişli olmasını sağlamaya çalışıyor.
Bir süre önce Arabistan Kraliyet Sarayında yaşanan çatışmaların ardından veliaht Muhammed bin Salman’ın kısa yokluğundan sonra yaşanan gelişmeler ve ülkede yeni tutuklama dalgasını beraberinde getirmesi, veliaht prens tarafından böyle bir senaryonun izlendiğini doğruluyor./

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2023 (30) içerik yüklenmiştir.