ArabistanHaberlerLatin AmerikaOrtadoğu

Arabistan’ın Kolombiyalı askerler teklifine eleştiri

Kolombiya hükümeti, Suudi Arabistan rejiminin Yemen’de kiralık asker olarak çalışmaları yönünde Kolombiyalı askerlere kışkırtıcı teklif getirmesini sert bir dille eleştirdi.

Fars haber ajansının kolombiya savunma bakanı Lois karlos Vilgas, Arabistan liderliğindeki koalisyonun Kolombiyalı askerlere, paralı asker olmaları yönünde çok yüksek para teklifinde bulunmalarını eleştirdi.

Dün bu eleştirisini dile getiren Kolombiya savunma bakanı, Kolombiya’nın kendi içinde isyancı ve uyuşturucu kaçakçısı örgütlerle mücadelede kendi askerlerine aşırı derecede ihtiyacı olduğu bir ortamda Arabistan tarafından böyle bir teklifin yapıldığını bildirdi.

Adının açıklanmasını istemeyen Kolombiya ordusu eski subaylarından biri Blomberg televizyonuna yaptığı açıklamada, Arabistan’ın, kolombiyalı askerlere, Ordu ile anlaşmalarının dolması ardından ordudan almış oldukları maaşın yedi katıyla Yemen savaşına katılmak için onları kiralayabileceğini bildirdiğini açıkladı.

Kolombiya savunma bakanı ise Ortadoğu yönetimleri ile Kolombiyalı askerlerin kiralanması konusunda sürdürülen anlaşmaların şimdiye kadar bir sonuç vermediğini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (2) içerik yüklenmiştir.