ArabistanHaberlerLübnanOrtadoğu

Arabistan’ın Lübnan’da yeni hükümetin kurulmasına müdahalesi devam ediyor

Lübnan’ın Hizbullah hareketi merkezi konseyi üyesi Şeyh Nebil Kavuk Suud rejiminin Lübnan’da yeni hükümetin kurulmasına yönelik müdahalelerine işaret ederek, hali hazırda Lübnan’da hükümetin kurulma yolunda engel çıkaran ve Lübnan’ın iç şartlarını daha da karmaşık hale getiren tarafın Suudi Arabistan olduğunu belirtti.

Lübnan’da Hizbullah hareketi ve müttefikleri 6 Mayıs 2018 tarihinde düzenlenen genel seçimleri kazanmasının ardından Suud rejimi ve Lübnan’ın içindeki bazı müttefikleri bu ülkenin parlamentosunda güçlü bir azınlık ittifakı kurmaya, böylece Lübnan’ın yeni kabinesinde daha fazla pay elde etmeye çalışıyor.

Hali hazırda Lübnan’da Saad Hariri’nin yeni hükümeti kurmakla görevlendirildiği tarihin üzerinden yaklaşık iki ay geçtiği bir sırada, Lübnan’da yeni kabinenin kurulması ve kabine üyelerinin güvenoyu olmak üzere Lübnan parlamentosunda sunulması ile ilgili herhangi bir gelişme yaşanmadığı gözleniyor.

Gerçekte Lübnan’da iç arenada çeşitli grupların yeni hükümette pay talep etmesinden başka görünen o ki bu macerada Suud rejimi daha koyu bir rol ifa ediyor. bilindiği üzere Lübnan’da parlamento seçimleri 6 Mayıs 2018 tarihinde başta Suudi Arabistan olmak üzere yabancı ülkelerin bu seçimlerin sonuçlarını etkilemek için büyük uğraş verdikleri bir sırada gerçekleşti. Ancak bu seçimlerde Arabistan ve müttefiklerinin tüm baskıları ve sabotajlarına karşın Lübnan halkı direniş eksenine ciddi bir şekilde destek verdi ve Lübnan parlamentosunda sandalyelerin büyük bir bölümünü direniş eksenine sundu.

Öte yandan bu göz kamaştıran tarihi zafere rağmen direniş ekseni daha önce de ilan ettiği üzere Lübnan’da milli vahdetin gerçekleşmesi ve milli vefak hükümetinin kurulmasına vurgu yaptı ve Lübnan’ın diğer siyasi akımlarının yanında yer alarak Saad Hariri’nin Başbakan olmasına destek verdi, böylece Saad Hariri 111 oy kazanarak yeni kabineyi kurmakla görevlendirildi.

Ancak Saad Hariri’nin şimdiye kadar Lübnan’ın yeni hükümetini kurma çabalarının sonuca ulaşmamasında iç ve dış etkenler olmak üzere iki etken daha çok dikkat çekiyor. İç etken konusunda görünen o ki, Lübnan’da direniş ekseni parlamento seçimlerinde kesin zafer kazanmasından sonra bazı çevreler bir takım siyasi entrikalar ve mantıksız düzeyde pay talep etmekle bu seçimlerde uğradıkları hezimeti bir nevi telafi etmeye çalışıyor.

Gerçekte mevcut şartlarda Suud rejimi Lübnan’da düzenlenen seçimlerde halkın tercihinden çok hoşnut olmadığı anlaşılıyor ve bu yüzden yeni hükümetin kurulması yolunda engel çıkarmak ve bu süreçte zaman kazanmakla Lübnan’da kendi isteklerine mümkün mertebe daha uygun bir kabinenin işbaşına gelmesini sağlamaya çalışıyor.

Buna göre Suud rejimi ve Amerika el ele vererek Lübnan’da yeni hükümetin kurulması yolunda engel çıkarmaya devam ediyor. hal böyleyken yeni kabineyi kurmakla görevlendirilen Başbakan Saad Hariri de yeni hükümeti kurma çalışmalarında müsamahakar davranarak sonuçta parlamento seçim sonuçları ile mümkün mertebe az örtüşen bir kabineyi kurmaya ve Lübnan milletine dayatmaya çalışıyor.

Öte yandan Lübnan anayasasının yetersizliği ve yeni kabinenin kurulması için süre belirlememesi de Saad Hariri’nin bu alanda rahat hareket etmesine yardımcı olduğu anlaşılıyor. Gerçi bu mühletin de ancak Saad Hariri muhalifleri başta olmak üzere çeşitli siyasi kanatlar Lübnan’da Hariri ve takımı olmaksızın bir çoğunluk hükümeti kurmaya karar verme noktasına kadar geçerli olduğu belirtilmelidir. Bu durumda parlamentoya giren milletvekillerinin çoğunluğu Cumhurbaşkanı Mişel Aun’dan talepte bulunmaları ve Aun’un da kabul etmesi durumunda yeni hükümeti kuracak kişinin değiştirilmesi mümkün ve hükümeti kurmakla görevlendirilen yeni Başbakan da kendisine destek veren çoğunluğun desteği ile milli vahdet hükümeti yerine milli çoğunluk hükümetini kurabilir. Kuşkusuz bu durumda Saad Hariri ve takımının eli hükümetten kesilmiş olacaktır. Ancak ne var ki hali hazırda Hizbullah liderliğinde kurulan 8 Mart hareketi şimdilik bu fırsatı kullanmak istemiyor. Fakat Lübnan gelişmeleri ülkede yaşanan siyasi boşluk tehdit olma noktasına doğru ilerlediği takdirde bu seçenek ülkede siyasi boşluğu doldurmak için en uygun seçenektir.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2022 (30) içerik yüklenmiştir.