ArabistanHaberlerOrtadoğu

Arabistanlı Müftü IŞİD’i Anlattı: Tek Hedefleri Tekfircilik

Arabistanlı radikal müftü Mani El-Mani, bir süre önce hararetle insanları cihada davet ediyordu ve kendisi de bir grup sözde mücahitle IŞİD’e katıldı. Ancak bu terör örgütüne katıldıktan sonra gerçekleri tüm çıplaklığıyla gördü. Kendi ifadesiyle “IŞİD’in tekfircilikten başka bir hedefi yoktu.” IŞİD’e biat ettiği için tövbe eden bu müftü Arabistan’ın haber kanalı 24’e konuk oldu.

Mani El-Mani, şöyle konuştu: IŞİD’e katıldıktan sonra onların hatalarını hatırlatmak istediğimde çok sert tepki ile karşılaştım. Önüme iki seçenek koydular: Öldürülmek veya bu hataları kabul etmek! Gençlerin birçoğu aldatılmıştır. Şunu açık şekilde ifade etmek istiyorum: IŞİD’e giren kişi artık kör ve sağır olmalıdır, hiçbir şeye itiraz etmemelidir. Çünkü itiraz ölüm demektir, bu kadar açık konuşuyorum!

Kendisinin öldürülmekle tehdit edildiğini anlayınca bir süre onlarla geçinmek zorunda kaldığını söyleyen Arabistanlı müftü sözlerine şöyle devam etti: Bunu yapmamış olsaydım şimdi hayatta olmazdım ve bu gerçekleri anlatamazdım. Ben Bağdadi’nin yardımcısıyla görüştüğümde “bir devlette belirli ilkeler ve kurallar olmalıdır, rastgele ve keyfi davranışlarla devlet tesis edilmez” dediğimde sözlerimi önemsememiş, geçiştirmişti. Daha sonra üst üste karşılaştığım olaylarda şunu net olarak anladım ki bunlar sadece “tekfircilik kültürünün yayılması için çalışıyorlar, başka da amaçları yok”.

IŞİD’e biatinden dolayı Yüce Allah’a iltica ettiğini ve tövbe ile O’na yöneldiğini kaydeden El-Mani, şöyle konuştu: El-Kaide ve IŞİD tarafından kandırılan gençler özellikle Ramazan ayında tövbe edip teslim olsunlar.

Suudi Arabistan’ın en başından beri tekfircilik zihniyetinin oluşması ve gelişmesine en büyük desteği veren bir ülke olduğu herkesin malumu olan bir gerçektir. Ancak IŞİD terör şebekesinin işlediği cinayetler uluslararası bir boyut kazanınca Arabistan üzerinde ciddi bir psikolojik baskı oluştu. Dolayısıyla Arabistan bu tür televizyon programları ile aleyhinde oluşmuş “teröre destek” imajını bir nebze olsun silmek için çırpınmaktadır.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.