HaberlerİranOrtadoğu

Aranan münafıklar İran’a teslim edilsin

Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki “Irak topraklarında Münafıklara ait bir karargâhı bulunması, giderek iyileşmekte olan İran-Irak arası münasebetlerin yanında yakışıksız kalıyordu” dedi.

Irak’ın Tahran Büyükelçisiyle Meşhed ve Kirmanşah Başkonsolosları dün akşamüstü, İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki’yi ziyaret ederek güven mektuplarını sundular.

Dışişleri Mutteki bu ziyarette yaptığı konuşmasında Tahran-Bağdat arası münasebetleri muhtelif açılardan ele alarak “iyi ve gelişme halinde” diye tanımlarken, İran ile Irak’ın Ortadoğu’da oynadıkları rolü de “çok önemli” diye niteledi.

Mutteki bu konuda “Biz, Irak’ın izzet, güvenlik ve ilerlemesini İran’ın memnuniyeti olarak görüyor ve bu doğrultuda, Irak’ın istikrarını bozmaya çalışanların da büyük bir günah işlediklerine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Mutteki daha sonra, iki ülkenin Cumhurbaşkanları başta olmak üzere üst düzey yetkililerinin karşılıklı ziyaretlerde bulunmalarını da, işbirliği kapasitelerinin artma sebebi olarak değerlendirirken “Irak topraklarında Münafıklara(Halkın Mücahitleri) ait bir karargâhın bulunması, giderek iyileşme ve gelişmekte olan İran-Irak arası münasebetlerin yanında yakışıksız duruyordu. Bu yüzden Tahran, bu terör örgütüne mensup olup da cinayet işlemiş olan ve Interpol tarafından arananların geri iadesini istiyor” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2021 (45) içerik yüklenmiştir.