AsyaHaberler

Arap Birliği: BMGK’nin yapısı değiştirilmelidir

Arap Birliği ilk defa BM Teşkilatı yapısının düzeltilmesi talebinde bulunurken Güvenlik Konseyi’ni batılı süper güçlerin savaş ganimeti olarak tanımladı.

Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Ahmed Bin Hilli bu Birliği’nin ana binasında BM yapısının düzeltilmesiyle ilgili olarak uluslararası düzeyde düzenlenen konferansın açılışında yaptığı konuşmada, BM Teşkilatı yapısının düzeltilmesini istedi.

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad bugüne kadar defalarca bu meseleyi gündeme getirmiş ve batılı süper güçlerin istilası nedeniyle adalete aykırı bir kimlik kazanmış olan uluslararası bu organın yapısının değiştirilip düzeltilmesi talebinde bulunmuştur.

Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Ahmed Bin Hilli bu isteğini dile getirirken “BM Teşkilatı ve yapısının, sadece süper güçlerin değil bütün ülkelerin menfaatlerini adalete uygun olarak temin edebilecek şekilde düzeltilmesi gerekiyor” diye vurguladı.

Bin Hilli bu konuşmasında ayrıca BM Güvenlik Konseyi’ni de süper güçlerin savaş ganimeti olarak tanımlayıp, bu organların diğer ülkelerin hukukunu çiğnemelerini şiddetle eleştirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.