AsyaFilistinHaberlerOrtadoğu

Arap Birliği Gazze’ye 2 heyet gönderdi

İsrail işgal devletinin yoğun saldırılarını, yıkımlarını ve katliamlarını sürdürdüğü günlerde pasif kalmayı tercih eden, söze gelir hiçbir tepki göstermeyen ve Siyonist devletin önüne geçmek için herhangi bir şekilde harekete geçmeyen Arap Birliği teşkilatı gelen yoğun tepkiler karşısında biraz olsun harekete geçme ihtiyacı duydu.

Arap Birliği teşkilatı genel sekreterliği adına yapılan açıklamada teşkilatın Gazze’ye bugün (22 Şubat Pazar) iki komite göndereceği bildirildi. Bunlardan biri hukuk komitesi olacak ve Siyonist işgal devletinin bölgeye yönelik insanlık dışı saldırısı esnasında işlediği savaş suçlarını araştıracak. İkinci komite ise Arap ülkeleri kurumlarının Gazze’yi yeniden imar için ne gibi çalışmalar yapabileceği hakkında araştırmalarda bulunacak.

Yapılan açıklamaya göre Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa dün, komite üyeleriyle yola çıkmaları öncesi bir toplantı düzenleyerek gerçekleştirecekleri faaliyetler hakkında kendilerine bilgi verdi ve görüş alışverişinde bulundu.

Teşkilatın Genel Sekreter Bürosu Başkanı Hişam Yusuf konuyla ilgili açıklamasında hukuk komitesinin, Fransız hukukçu Jean de Garde başkanlığında uluslararası hukuk alanında uzman kişilerden oluştuğunu söyledi. Yusuf, komitenin uluslararası hukukun ihlali ve savaş suçlarıyla ilgili araştırmalar yaparak bir rapor hazırlayacağını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.