AfrikaHaberler

Arap Birliği hazırlık toplantıları yapılıyor

Arap Zirvesi Ekonomik ve Sosyal Hazırlık Konseyi dosyayı hazırlayıp 22. Olağan Arap Zirvesine sunmak amacıyla Arap Birliği Bakanları düzeyinde Libya’nın Sert ilinde toplandı.

Asi toplantı açılışında yaptığı konuşmada; Arapça dilinin uluslararası ticaret örgütüne katılmasının önemli bir karar olduğunu çünkü Arapçanın daha çok kullanılan bir dil olmasının ticaret ve ekonomi hayatında etkin bir dil olması anlamına geldiğini ifade etti.

Asi; bugün ticaret ve ekonomi hayatının binlerce kavram ürettiğine ve bu kavramların Arapçada bir karşılığının olmasının kaçınılmaz olduğuna değinerek bu konuda hoşgörülü davranmanın Arapça dilini zayıflığa, ekonomi ve ticaret hayatından izolasyona mahkum etmek anlamına geldiğini ve bu bakış açısının zamanla Arapça dilinde kimi kavramların unutulmasına neden olacağına işaret etti.

Diğer yandan Katar Çalışma ve Ticaret Bakanı-Uluslararası İşbirliğinden Sorumlu Devlet Bakanı Halit Bin Muhammed el-Atiye yaptığı konuşmada Arap Ekonomik Bütünlüğünü sağlayacak aşamaların tamamlanmasının yanı sıra yatırım ve kalkınma alanında sosyal ve ekonomik koşulları iyileştirmenin önemine işaret etti.

El-Atiye; Birleşik Arap Pazarını Gümrük Birliği desteği sağlamak ve Arap ortak Pazarına ulaşmak için Arap serbest ticaret Konseyi kurma çağrısı yaptı.

Toplantıda Kuveyt Devletinde Özel Sektörü Finanse Etme ve Desteklemek İçin Mali Kaynaklar Sağlamadan Sorumlu Devlet Bakanı Şeyh Sabah el-Cabbar el-Ahmet el Sabah’ın girişimiyle 22. Olağan Arap Zirvesi Kararlarının Uygulanması ile ilgili karar tasarısı tartışıldı.

Hazırlanan dosyanın birinci maddesi Arap ülkeleri arasında hava yolu ulaşımını serbestleştirme, uydu sistemi kurma, Arapça dilini geliştirme gerekliliği ve insan haklarını geliştirmek için bir plan yapmayı başlıklarını içeriyordu.

Toplantı katılımcılarının tartıştığı projeler arasında Arap Topraklarında Yeşil Kuşak, Arap ülkelerini deniz yoluyla bağlama, Arapçayı uluslararası ticaret örgütünde bir çalışma dili haline getirme, Kalkınma Bakanlığı ve Arap Çocuk Parlamentosunun Sosyal projelerinin desteklenmesi, Arap ülkelerinde bilimsel ve teknolojik araştırmaları teşvik etme gibi projeler yer alıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.