AfrikaHaberlerOrtadoğuSuriye

Arap Birliği kararı komplonun hakikatini gözler önüne seriyor

Mısırlı düşünürler, akademisyenler ve kanun uzmanları; Arap Birliği’nin almış olduğu kararın, birlik genel sekreterliğiyle beraber bazı Arap ülkelerinin, birlik misakına ve içtüzüğüne aykırı tutumlarda bulunduklarını kanıtladığını dile getirdiler.

Mısırlı aydınlar; böylesi bir kararın onaylanmasına izin verilmesinin gizli anlaşmalar yapıldığını ve Suriye’ye karşı yürütülen komplonun hakikatini gözler önüne serildiğini vurguladılar.

Kahire’de SANA muhabirine verdikleri demeçte Mısırlı aydınlar, kararı, komployu ve dış müdahaleyi reddeden Suriye halkının tüm illerde meydanlara inerek düzenlediği yürüyüşlerin, Suriye’yi güçlendireceğini ve krizi aştıracağını dile aktardılar.

Düşünür Eşref el-Beyyumi, daha önce Irak ve Libya için karar veren Arap Birliği’nin şimdi Suriye’ye karşı aldığı kararın, birliğin ayırımcı, Arap milletini bölen, Arap ülkelerinin içişlerine sömürücü müdahale için zemin hazırlayan bir araç haline geldiğini gözler önüne serdiğini vurguladı.

Alınan kararla Arap Birliği misakına aykırı hareket edildiğine işaret eden Profesör Cemal el-Rifai de, “Arap Birliği artık, batı komplolarına zemin hazırlamak ve kendilerinden talep edilen örtüyü sağlamak görevi görmektedir” şeklinde konuştu.

Profesör el-Rifai, Siyonist varlığa hizmet eden, Arapları ve Araplığı hedef alan komplo projesine karşı Arap ülkelerini mücadele etmeye çağırdı.

Kahire Temyiz Yüksek Mahkemesi Başkan Yardımcısı Sameh Abdullah, “Halk komplonun boyutlarının farkındadır ve sözlerini Suriye boyunca meydanlara inerek dile getirmiş, birliğin yasadışı ve misaka aykırı kararını reddettiğini vurgulamıştır” diyerek Suriye’nin bu durumdan zaferle çıkacağını söyledi.

Hakikatler konusunda yerinde inceleme yapılmadan bu kararın alınmasının, bu kararın önceden hazırlanmış olduğunu kanıtladığını dile getiren Abdullah, kararın aynı zamanda kışkırtıcı ve satın alınmış medya hamlesiyle desteklendiğini vurguladı.

Arap Birliği misakının bu şekilde ihlal edilmesinin Suriye’nin istikrarına darbe indirmeyi amaçladığını ve dış müdahale için zemin oluşturma aşamasını teşkil ettiğini belirten Abdullah, bunun Arap Birliği’nin sonu ve tüm Arapların bedel ödeyeceği aşamanın başlangıcı olarak nitelendirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Eylül 2021 (15) içerik yüklenmiştir.