HaberlerOrtadoğuSuriye

Arap Birliği komploya ortak olmak yerine komployu engellemelidir

Yafa Stratejik Araştırmalar Merkezi Müdürü Mısırlı Araştırmacı Refat Seyyid Ahmed, Arap Ligi Genel Sekreterinin Suriye’nin maruz kaldığı komployu engellemesi, komploya ortak olmaması gerektiğini vurguladı.

Mısırlı Destur gazetesinde bugün yayınlanan makalesinde Arap Ligi Genel Sekreterinin Suriye aleyhine yürütülen komploya karşı dikkatli olmaya çağıran Seyyid Ahmed, genel sekreterin diğerleriyle birlikte Araplık kucağına dönmesi gerektiğini savundu.

Müşterek Arap Girişimi’nin ve Arap Ligi’nin geleceğine yönelik endişelerini dile getiren Mısırlı araştırmacı, Arap Ligi Genel Sekreteri Nebil el-Arabi’nin, CIA ile belgelenmiş bağlantılarını ilk bilenlerden olmasına rağmen Cezire ve Arabia gibi şüpheli kışkırtıcı kanalların yayınlarına dayanarak tutum belirlemesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Arap Ligi’nin Suriye’ye yaklaşımını da eleştiren Seyyid Ahmed, Arap Liginin (ilk harfi olan ayn) gözünün, sadece ve sadece ABD’nin gördüklerini gördüğünü dile getirerek “işte bu bire iki ölçü değil midir?” sorusunu yöneltti.

Genel Sekreter el-Arabi’nin, sanatçılar ve aydınlardan meydana gelen Suriyeli heyete düzenlenen saldırıya karşı sessiz kalmasından duyduğu şaşkınlığı ifade eden araştırmacı, makalesinde, “Onlar, Suriye’de meydana gelen olayların hakikati ve silahlı terör gruplarının Suriye halkına karşı işlediği eylemlere açıklık getiren bir mektup taşıyorlardı” ifadesini kullandı.

El-Arabi’ye bu heyet üyelerinden özür dilemesi çağrısı yapan Yafa Stratejik Araştırmalar Merkezi Müdürü Mısırlı Araştırmacı Refat Seyyid Ahmed, genel sekreterliğin randevu saatini belirlemiş olmasına rağmen, konuklarını himaye etmemesi ve harekete geçmemesinin nedenini sordu.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Temmuz 2024 (20) içerik yüklenmiştir.