FilistinHaberlerOrtadoğu

Arap Birliği: Kudüs’ün yahudileştirilmesi engellenmelidir

Suriye Daimi Delegesi Büyükelçi Yusuf Ahmet Başkanlığında daimi delegeler düzeyinde toplanan Arap Birliği Konseyi, İsrail’in Kudüs kentinde işgalini pekiştirmeyi ve kentin özelliklerini değiştirmeyi hedefleyen son planlarına karşı koyma yollarını tartıştı. Toplantıya Kudüs Ulusal Halk Kongresi heyeti de katıldı.

Suriye Delegesi Yusuf Ahmet, yapılan İsrail kazıları ve diğer saldırıların gölgesinde Aksa Mescidinin karşı karşıya olduğu hamlenin tehlikesine karşı uyararak açlık, abluka, katliam, binlerce ölü ve yaralıya rağmen Filistin halkının direnişine dikkat çekti.

Büyükelçi Ahmet, 1948 topraklarından Kudüslü bir heyetin Arap Birliği Konsey toplantısına katılmasının önemine işaret ederek heyetin Kudüs kentinde olup biten ihlaller konusunda doğrudan bilgi verebileceğini söyledi.

Öte yandan Filistinli heyet Arap Birliği Konseyine İsrail’in Kudüs kentindeki tehlikeli ihlalleri, evleri yıkma ve Filistinlileri göç ettirme politikaları konusunda bilgi verdi.

Filistin Heyeti Başkanı Osman Ebu Garibe toplantıda sunduğu raporda, “İsrail’in aleni politikası Kudüs’te Arap nüfus oranını %12’nin altına düşürmeye çalışıyor. Irkçı ayırma duvarı da bu hedefin gerçekleşmesine katkıda bulunuyor” diyerek İsrail’in Kudüslülerin kimliklerine el koyma, zorunlu vergiler alma ve inşaat ruhsatlarını yasaklama gibi prosedürlerine işaret etti.

Ebu Garibe İsrail’in yeni okulların kurulmasına izin vermediği gibi, Batı Yaka öğretmenlerinin Kudüs’e girişlerini engellediğini belirterek Arap ülkelerine, her Arap ülkesinin eğitim, sağlık ve inşaat başta olmak üzere Kudüs kentinde bir sektörü sahiplenme çağrısı yaptı.

Öte yandan Kudüs ve Filistin Kutsal Diyarlar Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin, Filistin topraklarında İslami kutsal yerlere yönelik ihlallere karşı kararlı bir Arap ve İslam tutumun bulunmasının önemine dikkat çekerek Libya’da düzenlenecek olan Arap Zirvesinden, Kudüs ve Filistin’i destekleyecek ve hayata geçirilebilecek kararlar almasını istedi.

Hüseyin İsrail’in Halil kentindeki Hz. İbrahim ve Beyt Lahim’deki Bilal Mescidini sözde İsrail miras l istesine ekleme kararını tehlikeli bir tırmandırma olarak nitelendirdi.

Arap Birliği İşgal Altındaki Arap Toprakları ve Filistin İşlerinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi Muhammed Subeyh, Aksa Mescidinin İsrail uygulamaları sonucu karşı karşıya olduğu tehditlere uygun bir Arap, İslam ve Uluslararası tutum belirlenmesi gerekliliğine vurgu yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (32) içerik yüklenmiştir.