İslami Davet

Arap Birliği liderleri Irak’ın başkenti Bağdat’ta bir araya geliyor

29 Mart 2012 10:03

Arap Birliği liderleri, 20 yıl aradan sonra bugün Irak’ın başkenti Bağdat’ta düzenlenecek olan zirvede bir araya geliyor. Arap ülkelerinin Dışişleri bakanları, 23. Dönem Olağan Arap Birliği Zirvesi’nden önce dün Bağdat’ta bir araya geldi.

Yeşil bölgedeki Cumhuriyet Sarayında yapılan Arap Ülkeleri Dışişleri Bakanları toplantısında Arap Zirvesi 23. Dönem Başkanlığını devralan Zebari, Ortadoğu’da barışın ancak Filistin meselesinin çözülmesiyle sağlanabileceğini, nükleer silahlardan arındırılmış bölgenin oluşturulmasını, bölgedeki azınlıkların haklarını desteklediklerini, bölge ve komşu ülkelerle iyi niyetli ilişkiler kurulmasından yana olduklarını kaydetti. Suriye konusuna değinen Zebari, Arap liderlerin Esad’a “çekil” çağrısında bulunacaklarını düşünmediğini de söyledi. Bu arada, Irak Başbakanı Nuri El Maliki, sürpriz bir şekilde toplantıya katıldı.

Bugünki liderler zirvesinde ise başkanlığı Irak’ın Devlet Başkanı Celal Talabani yapacak.

Zirve öncesi yapılan dışişleri bakanları toplantısına Suriye hariç tüm Arap ülkelerinin temsilcileri katıldı. Toplantı salonunda Suriye bayrağı ve Suriye Arap Cumhuriyeti yazısının bulunduğu boş masa dikkati çekti.

Arap Birliği liderleri Irak’ın başkenti Bağdat’ta bir araya geliyor Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık