Lübnan

Arap Birliği’nin ‘temsil düzeyi düşük’ zirvesi Lübnan’da başlıyor

Lübnan’ın başkenti Beyrut’taki Kongreler Merkezi’nde düzenlenen Arap Birliği Ekonomik ve Sosyal Gelişim Zirvesi’ne, “Suriye ve Libya’nın daveti” konularının tartışılması nedeniyle Arap liderlerin ilgi göstermediği belirtiliyor.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’dan davetiye alan üye ülkelerden Kuveyt, Tunus, Filistin, Irak, Ürdün ve Somali daha önce olumlu yanıtlar vermiş ancak birkaç gün kala bu ülkeler mazeret bildirerek Zirve’ye katılmayacaklarını iletmişti.

Zirve’ye katılamayacak olan Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ise sürpriz bir şekilde karar değişikliğine giderek Cumhurbaşkanı Avn’a bizzat Beyrut’taki zirveye katılacağını iletti.

Beraberindeki heyetle bu sabah Lübnan’a gelen Katar Emiri Şeyh Temim, Beyrut’taki Refik Hariri Uluslararası Havalimanı’nda Cumhurbaşkanı Avn tarafından resmi törenle karşılandı.

Dolayısıyla sadece Katar ve Moritanya’dan lider düzeyinde katılımın olduğu Zirve’ye, diğer ülkelerden ise başbakan, bakan veya Arap Birliğindeki daimi temsilci düzeyinde katılım gösterildi.

Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen El-Ahbar gazetesinde yayımlanan haberde, “Libya’nın zirveye katılmayacağını” gerekçe göstererek, mazeret bildiren Arap liderlerin Lübnan’a olumsuz bir mesaj vermeye çalıştıkları öne sürüldü.

Başa dön tuşu
Kapalı